تولیدی عرفانی ، بزرگترین فروشگاه آنلاین محصولات فرهنگی و مذهبی
پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط فوری با پشتیبان های سایت کلیک کنید

پشتیبان ایتا پشتیبان واتساپ

ساعت پاسخگویی: 9 الی 19 روزهای کاری

شماره تماس: 09150072014
آموزش های مذهبی سوره احزاب: دعا برای ازدواج، خواص سوره احزاب در روایات

سوره احزاب: دعا برای ازدواج، خواص سوره احزاب در روایات

سوره احزاب چیست؟ مهم ترین فضائل و خواص این دعا چیست؟ آیا منابع و روایات معتبری در باب خواص این سوره وجود دارد؟ سوره احزاب یکی از سوره های پرفضیلت قرآن کریم می باشد که خواص بسیاری دارد و در بین جوانان از محبوبیت بالایی برخوردار است. این سوره توسط بسیاری از بزرگان دین برای گشایش بخت و ازدواج فوری توصیه شده است و نقش بسیاری در تسریع امر ازدواج جوانان خواهد داشت. علاوه بر آن یکی از معتبرترین سوره برای برآورده شدن حاجات و نیاز ها می باشد. در ادامه این مقاله از مجموعه عرفانی همراه ما باشید تا به بررسی این دعا و مهم ترین فضایل و خواص آن بپردازیم…

آشنایی مختصر

برای اولین بار زمانی که گروهی از اعراب باهم متحد شدند و تصمیم به از بین بردن اسلام گرفتند این سوره مبارک که یکی از پرفضیلت ترین سوره های قرآن است، نازل شد. این تصمیم اعراب منجرب ایجاد جنگ معروف خندق شد که در این سوره نیز سرانجام مسلمانان و مقاومت آنها بیان شده است. این سوره از سوره های مدنی قران است که 72 ایه دارد و در آن به برخی از موضوعات هم چون:

  1. یکتا پرستی و عدم فرمان بری از کافران
  2. قوانین دوره جاهلیت(مثل پسرخواندگی و ظِهار)
  3. وظیفه همسران پیامبر (ص)
  4. شکست کفار در جنگ با مسلمانان
  5. پوشش اسلامی و حجاب
  6. معاد
  7. و ازدواج پیامبر (ص) که باعث معروف شدن این دعا برای ازدواج و استفاده از آن به منظور گشایش بخت شده است، اشاره شده است.

در بسیاری از روایات و منابع و توسط بسیاری از علما و بزرگان دین، استفاده از سوره احزاب به عنوان دعا برای ازدواج فوری و گشایش بخت توصیه شده است. یکی از معروف ترین حالت های استفاده از این دعا حکاکی آن بر روی پوست آهو می باشد که توصیه شده است و اغلب خواص بیان شده برای استفاده از این حالت می باشد. البته توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع سخت گیری های طرفین و یا مشکلات درونی خانواده می تواند از مهم ترین دلایل و موانع ازدواج جوانان باشد بنابراین ابتدا باید به مشکلاتی که خودمان ایجاد کرده ایم رسیدگی کنیم و سپس به برکت وجود این دعا برای گشایش بخت جوانان و ازدواج آنها امید داشته باشیم. احزاب (ahzab) : در لغت به معنی گروه یا دسته از افراد متحد می باشد.

فضایل سوره احزاب

* رسول خدا (ص) در باب فضایل سوره احزاب می فرمایند:

عذاب قبر برای کسی که بتواند سوره احزاب را بخواند و به خانواده خود آموزش بدهد دور خواهد بود. (مجمع البیان، ج 8، ص115)

* همچنین امام صادق علیه السلام میفرمایند:

اگر کسی این دعا را زیاد در روز بخواند در قیامت در کنار پیامبر (ص) خواهد بود. (ثواب الاعمال، ص 110)

* همچنین درمورد فضایل سوره احزاب عبدالله بن مغیزه بیان میکند که از امام رضا شنیده است:

این دعا علاوه بر اینکه در گشایش بخت و ازدواج تاثیر بسیاری دارد، برای برآورده شدن حاجات نیز بسیار موثر خواهد بود به طوری که توصیه شده است هنگام اذان صبح و مغرب قبل از آن که با کسی سخن بگوید و یا برخیزد آیه 56 سوره احزاب ان الله و ملائکه… را قرائت کند و بعد بگوید: اللهم صل علی محمد النبی و ذریته به دستور خدای متعال هفت حاجت او در دنیا و سی حاجت در آخرت برآورده خواهد شد.

خواص سوره احزاب برای ازدواج در اسلام

با توجه به روایات و احادیث بیان شده توسط پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) می توان به این نتیجه رسید که می توان از خواص سوره احزاب به عنوان یک دعای قوی برای گشایش بخت و ازدواج استفاده کرد. نوشتن این سوره و استفاده از آن سفارش بسیاری شده است و خواص معنوی بسیاری به همراه خواهد داشت. در ادامه برخی از مهم ترین خواص سوره احزاب در روایات و احادیث اسلام اشاره شده است:

1) افزایش خواستگار
یکی از مهم ترین خواص سوره احزاب تسریع در امر ازدواج و گشایش بخت می باشد. رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم در باب این خاصیت بیان کرده اند: اگر به دنبال افزایش خواستگار هستید سوره احزاب را بر پوست اهویی بنویسید و در ظرف کوچک شیشه ای در بسته در گوشه ایی از منزل یا محل کار قرار دهید، به لطف خدا خواستگاران تمام دختران ساکن در آن منزل زیاد شوند و میل و رغبت دیگران به دختر زیاد شود هر چند خانواده نیازمند و فقیر داشته باشد. (  تفسیرالبرهان، ج4، ص407 )

امام صادق (ع) نیز در مورد استفاده از این دعا برای گشایش بخت و ازدواج فرموده اند:

اگر دختری موفق به ازدواج نشده است وقصد ازدواج دارد این سوره را بر روی پوست آهو حکاکی کنید و درون ظرفی در بسته در گوشه ایی از منزل قرار دهید. با کمک خدا بخت دختر باز خواهد شد و نه تنها برای آن دختر بلکه برای تمام دخترانی که در آن منزل زندگی می کنند موثر خواهد بود و می توانند از برکات وجود این سوره بهره مند شوند. (تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۲، ص۸-البرهان)

2) برآورده شدن 100 حاجت
همانطور که گفته شد عبدالله بن مغیره گوید که از موسی بن جعفر علیه السلام شنیدم که فرمودند: هر کس در هنگام نماز صبح و مغرب پیش از برخاستن یا سخن شروع سخن گفتن با کسی آیه 56 این سوره «ان الله و ملائکة…» را بخواند و بعد بگوید:« اللهم صل علی محمدالنبی و ذریته» خداوند صد حاجت از برآورده خواهد کرد که هفتاد عدد آن در نیا و سی حاجت در آخرت برآورده خواهد شد.

آداب سوره احزاب

اما مهم ترین آداب سوره احزاب چیست؟ همان طور که در روایات و احادیث بیان شد یکی از مهم ترین آداب استفاده از این دعا برای گشایش بخت، نوشتن ان بر روی پوست آهو می باشد. همچنین برای بهره بردن از خواص آن لازم نیست تا به طور دائم همراه خود داشته باشید و تنها می توانید با قرار دادن آن در گوشه ایی از منزل خود از خواص این دعا پرفضیلت بهره مند شوید.

همچنین به منظور استفاده از خواص این دعا، تهیه آن برای تک تک اعضا لازم نیست و تنها با وجود یک عدد از این دعا تمام دختران آن خانه از خواص آن بهره مند خواهند شد. همچنین برای استفاده از این دعا نیازی به به همراه داشتن آن به طور دائمی نیست و می توانید با قرار دادن آن درون ظرفی در بسته در گوشه ایی از منزل از خواص آن بهره مند شوید. در زمان استفاده از این دعا عادت هایی مانند بد دهنی، کینه و نفرت، انجام ندادن اعمال واجب، اذیت و آزار دیگران و … را از خود دور کنید تا شاهد ایجاد تغییرات مثبت در زندگی خود باشید.

0 0 رای
امتیاز
guest
0 نقد و بررسی
بازخورد
نمایش نظرات
تضمین اصالت کالا گارانتی معتبر
قیمت منصفانه ارائه محصولات با بهترین قیمت‌ها
ارسال سریع سفارشات بلافاصله بعد از سفارش