تولیدی عرفانی ، بزرگترین فروشگاه آنلاین محصولات فرهنگی و مذهبی
پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط فوری با پشتیبان های سایت کلیک کنید

پشتیبان ایتا پشتیبان واتساپ

ساعت پاسخگویی: 9 الی 19 روزهای کاری

شماره تماس: 09150072014
آموزش های مذهبی ماه رمضان: مهم ترین فضایل و برکات ماه رمضان

ماه رمضان: مهم ترین فضایل و برکات ماه رمضان

ماه رمضان یکی از ماه های پر فضیلت و با برکت است که در بین مسلمانان جهان به ویژه ایران از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است. این ماه در بسیاری از روایات به آن اشاره شده است و در قرآن نیز به آن اشاره شده است که نشانه ارزش بالا و اهمیت این ماه نزد خدا و ائمه اطهار ما می باشد. در ادامه این مقاله از مجموعه عرفانی همراه ما باشید تا به بررسی فضایل این ماه و خواص و فواید روزه گرفتن در احادیث و روایات بپردازیم.

آشنایی با ماه رمضان

«رمضان» در لغت از «رمضاء» گرفته شده و معنای آن سوزانیدن می باشد. در این ماه پر فضیلت بسیاری از گناهان بخشیده می شود و برکات زیادی در آن وجود دارد. در همین باب رسول خدا (ص) می فرمایند: «انما سمی الرمضان لانه یرمض الذنوب؛ ماه رمضان به این نام خوانده شده است، چون در آن گناهان است که سوزانده می شود.»

این ماه تنها ماه قمری است که نام آن در قرآن آورده شده است و یکی از چهار ماهی است که جنگ کردن در آن توسط خداوند متعال حرام شده است. (تنها مواقعی که جنبه دفاعی داشته باشد مجاز است) کتاب های آسمانی قرآن کریم، انجیل، تورات، صحف و زبور در این ماه پر برکت نازل شده اند.

این ماه پر برکت در اسلام به عنوان ماه مهمانی خدا و میهمانی امت پیامبر اکرم (ص) شناخته می شود و پذیرایی با کرامت و مهربانی توسط خدای متعال در انتظار بندگان او خواهد بود. رسول خدا (ص) در این باره می فرماید: «ماه رجب ماه خدا و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان، ماه امت من است، هر کسی در این ماه روزه داشته باشد بر او واجب می شود که گناهانش بخشیده شود و خداوند بقیه عمرش را تضمین کند و او از تشنگی و عطش در روز قیامت در امان خواهد ماند.»

این ماه یکی از ماه های قابل احترام و با اهمیت در بین مسلمانان جهان به ویژه ایرانیان است و ماه سلوک روحی آنان است و معمولا به مقدمه سازی در این ماه و به پیشواز رفتن و فراهم کردن زمینه های معنوی در ماه های رجب و شعبان هر سال آماده ورود به این ماه و بهره مند شدن از فضایل ماه رمضان می شوند، با ورود به این ماه شور و اشتیاق برای دادن افطاری و کمک به نیازمندان افزایش پیدا میکند و بسیاری از مردم به شب زنده داری و عبادت تا سحر می پیردازند. بسته های معیشتی بسیاری هم در این ماه به نیازمندان و فقرا هدیه داده می شود.

فضایل ماه رمضان

این ماه فواید و فضایل بسیاری دارد و نمی توان به همه آنها اشاره کرد. در ادامهاین مقاله برخی از مهم ترین فضایل ماه رمضان که در روایات و احادیث اسلام اشاره شده است را اشاره خواهیم کرد.

1. برترین ماه

یکی از فضایل ماه رمضان این است که به عنوان برترین ماه سال قمری محسوب می شود و با توجه به نازل شدن قران در آن ماه قرآن کریم می فرماید: «ماه رمضان ماهی است که قرآن برای هدایت انسان ها در آن نازل شده است.»سوره بقره، آیه 185.

2. نزول قرآن کریم و کتاب های آسمانی

نازل شدن بسیاری از کتاب های آسمانی بزرگ در این ماه نشان گر فضایل ماه رمضان می باشد بسیاری از کتاب های بزرگ مانند قرآن کریم، تورات، انجیل، زبور، صحف در این ماه نازل شده است. حضرت امام صادق (ع) در روایتی بیان کرده اند: «کل قرآن کریم در ماه رمضان به بیت المعمور نازل شد، سپس در مدت بیست سال بر پیامبر اکرم (ص) و صحف ابراهیم در شب اول ماه رمضان و تورات در روز ششم ماه رمضان، انجیل در روز سیزدهم ماه رمضان و زبور در روز هیجدهم ماه رمضان نازل شد.»  ر.ک: الکافی، همان، ج 2 ،ص 628

 خواص و فواید روزه داری

خداوند توفیق روزه داری را به بندگانش در این ماه عطا کرده است که فواید و خواص بسیاری را به همراه دارد «پس هر که این ماه را درک کرد، روزه گرفتن بر آن واجب می شود.» سوره بقره، آیه 185

1. خواص و فواید روحی و روانی روزه گرفتن

خواص و فواید روزه گرفتن از نظر روحی و روانی برای انسان بسیار مفید هستند و عملی که خداوند آن را بر انسان واجب کرده است حتما به نفع ماست. قطعا روح انسان نیاز به معنویت دارد همانند جسم انسان که با خوردن غذا تقویت می شود. برای رسیدن به این معنویت روحی، باید دستورات خداوند متعال را انجام داد روزه گرفتن یکی از این اعمال واجب می باشد. یکی از فواید روزه گرفتن تقویت اراده در انسان و غلبه بر نفس خود می باشد و همچنین افکار منفی و وسوسه های شیطان را دور می کند. سبب آرامش قلبی، تقویت اراده در انسان، صبر و تحمل و آمادگی انسان برای سایر عبادت ها را فراهم می کند. روزه گرفتن خواص و فواید جسمی و معنوی بسیاری دارد که از نظر علمی نیز ثابت شده است.

2. سلامت قلب با روزه گرفتن

بهببود سیستم قلب یکی دیگر از خواص و فواید روزه گرفتن می باشد. روزه داری باعث کاهش سکته های قلبی خواهد شد. با انجام این کار، میزان هموسیستئین کاهش می یابد و بدین صورت یکی از مهم ترین عوامل ایجاد سکته قلبی از بین می رود. همچنین باعث بهبود نارسایی های قلبی نیز خواهد شد، روزه داری با کاهش فشار خون و بهبود تپش قلب خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

3. دفع سموم بدن در ماه رمضان

این ماه فرصت مناسبی است که چربی های جمع شده با مصرف مواد غذایی در بدن را دفع کرد. مخصوصا برای غذا هایی که دارای مواد افزودنی هستند و برای سلامتی مضر هستند و به مرور زمان تبدیل به سم خواهند شد. وقتی فرد روزه دار است بدن او برای هضم غذا انرژی صرف نمی کند، به جای آن انرژی خود را برای سوزاندن آن اضافات صرف می کند و سلول های جدیدی برای بازسازی بدن تولید می شود.

4. فواید روزه داری برای دستگاه گوارش

دانشمندان به این نتیجه رسیده که یکی از خواص و فواید روزه گرفتن در ماه رمضان پاکسازی بدن و دستگاه گوارش می باشد. سلول های این قسمت از بدن دارای ریزش بیشتری نسبت به سایر نقاط هستند، با روزه گرفتن به مدت یک ماه فعالیت این قسمت کاهش می یابد و فرصت مناسب برای تجدید قبا و بازسازی آن وجود خواهد داشت، هم چنین میزان متابولیسم و سوخت و ساز بدن افزایش یافته و در نتیجه میزان فعالیت های متابولیسمی به حد نرمال می رسد. پس از یک ماه روز داری این قسمت از بدن فعالیت خود را بهتر ادامه خواهد داد.

5. تقویت تقوا، اراده و کنترل نفس

امام صادق(ع) در حدیثی در مورد خواص و فواید روزه گرفتن فرموده اند: خداوند متعال فرموده: «روزه از من است و پاداش آن را من می دهم.»

حضرت فاطمه (س) نیز می فرمایند: «خداوند روزه را برای استواری اخلاص، واجب فرمود.»

6. دوری از عذاب های دنیا و آخرت:

امام علی (ع) در باب خواص و فواید روزه گرفتن فرموده اند: «روزه بگیرید که سبب باریک شدن روده می شود و گوشت را می ریزد و از گرمای سوزان دوزخ دور می گرداند.»

7. دوری از شیطان:

امیرالمومنین علی (ع) به پیامبر اکرم (ص) فرمود: یا رسول الله! چه چیزی باعث دور شدن شیطان از ما می شود؟ پیامبر گرامی (ص) در پاسخ به ایشان فرمود: روزه چهره او را سیاه می کند و صدقه پشت او را می شکند.» بنابراین، یکی از فواید و خواص روزه گرفتن در ماه رمضان دور شدن از شیطان و وسوسه های آن می باشد.

 8. نزدیکی بین غنی و فقیر:

یکی از خواص و فواید روزه گرفتن در ماه رمضان یاد کردن نیازمندان و گرسنگام می باشد که باعث می شود که کمک آنها بشتابند. حضرت امام حسن عسگری (ع) در حدیثی فرمودند: «تا توانگر درد گرسنگی را بچشد و در نتیجه به نیازمند کمک کند.»

0 0 رای
امتیاز
guest
0 نقد و بررسی
بازخورد
نمایش نظرات
تضمین اصالت کالا گارانتی معتبر
قیمت منصفانه ارائه محصولات با بهترین قیمت‌ها
ارسال سریع سفارشات بلافاصله بعد از سفارش