تولیدی عرفانی ، بزرگترین فروشگاه آنلاین محصولات فرهنگی و مذهبی
پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط فوری با پشتیبان های سایت کلیک کنید

پشتیبان ایتا پشتیبان واتساپ

ساعت پاسخگویی: 9 الی 19 روزهای کاری

شماره تماس: 09150072014
آموزش های مذهبی روش های ویژه پیداکردن قبله

روش های ویژه پیداکردن قبله

قبله به جهتی گفته میشود که مسلمانان به سمت آن نماز میخوانند. این جهت نه فقط در احکام نماز بلکه در بسیاری از دیگر احکام اسلامی همچون ذبح حیوانات و دفن مردگان مورد توجه قرار گرفته است. شاید برای شما و بسیاری از افراد این مشکل پیش آمده باشد که در محیطی قرار بگیرند که ندانند قبله به کدام سمت است و به همین جهت نمیتوانند نماز خود را به درستی اقامه کنند، در این مقاله از مجموعه تولیدی عرفانی روش های مختلف به منظور پیدا کردن جهت قبله را برای شما بیان کرده ایم.
امروزه وسیله های قبله نما بسیاری وجود دارد که تعیین جهت قبله به کمک این ابزار کار چندان سخت نیست. اما مشکل این است که همیشه قطب نما همراه خود نداریم و برای پیدا کردن قبله ممکن است با دردسرهای فراوانی روبرو شویم. مجموعه تولیدی عرفانی نیز به به همین جهت قبله نماهای مخصوص به همین کار تولید کرده است تا بتوانید بدون دردسر و نگرانی جهت قبله را پیدا کنید. برای مشاهده این محصول کافیست به بخش محصولات قبله نما و رکعت شمار مراجعه کنید.

1- تعیین قبله به کمک تنه درخت بریده شده

تنه درخت بریده شده یکی از مواردی است که میتواند در پیدا کردن قبله به شما کمک بسیاری بکند و میتوانید از آثار و برکات خواندن نماز در زندگی بهره مند شوید. اگر در مکانی بودید که، تنه درخت بریده شده را بتوانید در آن پیدا کنید، به آن رجوع کنید. محل تمرکز دایره ها سمت شمال را نشان خواهد داد.

2- پیدا کردن قبله توسط لانه مورچه ها

در بیابان معمولا مورچه های بزرگی زندگی میکنند که به آنها مورچه خاکی، خر مورچه یا مورچه گازگیر نیز گفته میشود. اگر یکی از آن ها را تعقیب کنید به لانه آن ها رسیده و ورودی آن را پیدا خواهید کرد. سوراخ لانه این مورچه ها اکثراً رو به شمال یا متمایل به شمال است. مورچه ها برای اینکه آفتاب به طور مستقیم به داخل لانه آنها نتابد خانه هایشان را به این صورت میسازند.

3- شکل ماه

در مدت ۳۰ روز، ماه از حلال شروع شده و تا روز ۱۳، ۱۴ و ۱۵ تبدیل به یک دایره کامل میشود و دوباره به صورت حلال برگشته و ناپدید می شود که با توجه به تغییر شکل ماه می توانید جهت ها را پیدا کنید. در نیمه اول که ماه در حلال شروع و به بدر ختم می‌شود، ماه به طور متوسط از لحظه غروب تا زمان نیمه شب در آسمان قابل مشاهده است و برآمدگی حلال به طرف غرب و سپس قسمت داخلی قوس آن طرف شرق را نشان می‌دهد.

در نیمه دوم که ما از حالت بدر کامل به حلال می رسد، برآمدگی آن سمت شرق و بخش داخلی آن سمت غرب را نشانه خواهد داد که از نیمه شب در آسمان میتوان مشاهده کرد.

4-  تعیین جهت قبله با استفاده از ساعت

در كشور ايران كه در منطقه معتدل شمالی واقع شده باید به این گونه عمل کنیم که نخست ساعت خود را روي وقت صحيح تنظيم كرده و بطور افقي نوك عقربه ساعت نما را به سمت خورشید نگه میداریم. به گونه ایی که عقربه سايه خود را بپوشاند در اين حالت نيمساز زاويه بين عقربه ساعت شمار و عدد 12 ساعت جهت جنوب را نشان خواهد داد.

در منطقه معتدل جنوبی نیز ابتدا زمان را دقیق تنظیم کرده و به طور افقی عدد ۱۲ را مقابل خورشید قرار دهید. نیمساز زاویه بین عدد ۱۲ و عقربه ساعت شمار، سمت شمال را به ما بیان میکنند.

5- تعیین قبله به کمک ستاره ها

ستاره ها نیز یکی از مواردی هستند که میتوانند به تعیین جهت قبله بسیار کمک کنند. البته این کهکشان در شهر به دلیل وجود چراغ ها به شکل آشکاری قابل مشاهده نیستند اما در بیابان به شکل خط سفید رنگی کاملاً مشخص است و یک بریدگی در پایین کهکشان راه شیری وجود دارد که دقیقاً رو به خانه کعبه بوده و جنوب غربی را نشان می دهد، قرار گرفتن در جهت این بریدگی به معنی ایستادن رو به قبله است.

6- قطب نما و قبله نما دست ساز

اگر قطب نما به همراه خود نداشتید میتوانید به کمک یک سوزن قطب نما دستی برای خود به وجود بیاورید و از آن جهت تعیین قبله استفاده کنید.

سوزن را فقط در یک جهت به آهنربا، چاقو، پارچه ابریشمی یا پنبه ای مالش دهید که با استفاده از این کار سوزن مغناطیسی یا قطبی می‌شود یعنی دقیقا مانند قطب نما عمل خواهد کرد. حتی می توانید آن را در یک جهت میان موهای سر خود بکشید. فقط توجه داشته  باشید که مالش فقط در یک جهت باید باشد.

اکنون اگر آن را روی یک چوب پنبه یا پوشال کوچک قرار و بگذارید تا بر روی آب شناور شود، مانند یک قطب‌ نما عمل خواهد کرد و سر سوزن طرف شمال خواهد چرخید. برای اینکه سمت شمال و جنوب سوزن و اشتباه نکنید به این نکته توجه داشته باشید که در نیمکره شمالی زمین، آن سمت قطب نما که تقریبا رو به خورشید و ماه است سمت جنوب است.

7- قبرستان مسلمانان

با توجه به این که مسلمانان همواره میت را به شانه راست درون قبر قرار می دهند، اگر در نزدیکی خود قبرستان مشاهده کردید، می توانید از آن کمک بگیرید و جهت قبله را پیدا کنید.

8- تپه ماهورها

در تپه ماهورها، قسمتی از تپه ها وجود دارد که پوشیده و یا مرطوب هستند، این نواحی معمولا در مقابل تابش آفتاب قرار نمی گیرد و در واقع این قسمت شمال محسوب شده و قسمتی که خشک است، خورشید به آن تابیده شده و در به همین جهت جنوب را نشان خواهد داد.

9- تعیین قبله توسط شاخص آفتابی

این روش نیز در تعیین جهت قبله میتواند به شما کمک کند فقط کافیست انتهای سایه ای که روی زمین افتاده است را با یک سنگ و یا هر وسیله دیگری نشانه گذاری کرده، سپس حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا نوک سایه چند سانتی متر جابه جا شود. پس از این مرحله محل جدید ساید را مجددا علامت گذاری کنید. اگر این دو نقطه را با خط به هم وصل کنید، جهت شرق به غرب را مشخص می‌کند که نشانه اول سمت غرب و نشانه دوم جهت شرق را نشان خواهد داد. پس اگر طوری بر روی این نقاط ایستاده باشید که پای چپتان روی نقطه اول و پای راست را روی نقطه دوم قرار بگیرد، روبروی شما شمال و پشت شما جنوب را نشان خواهد داد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

تضمین اصالت کالا گارانتی معتبر
قیمت منصفانه ارائه محصولات با بهترین قیمت‌ها
ارسال سریع سفارشات بلافاصله بعد از سفارش