تولیدی عرفانی ، بزرگترین فروشگاه آنلاین محصولات فرهنگی و مذهبی
پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط فوری با پشتیبان های سایت کلیک کنید

پشتیبان ایتا پشتیبان واتساپ

ساعت پاسخگویی: 9 الی 19 روزهای کاری

شماره تماس: 09150072014
آموزش های مذهبی انواع کرامات و معجزات عجیب پیامبران

انواع کرامات و معجزات عجیب پیامبران

باتوجه به قرآن کریم میتوان فهمید که پیامبران دارای معجزات بسیاری هستند. به طور مثال حضرت موسی دارای نه معجزه میباشد و حضرت عیسی نیز دارای معجزات فراوانی بوده است که قرآن از برخی از آنها یاد می کند. و اما شما میدانید که چند نوع معجزه وجود دارد و معجزات پیامبران چگونه تقسیم بندی میشوند؟ از نظر قران معجزات پیامبران بر دو قسم است۱ـ معجزات ابتدایی ۲ـ معجزات اقتراحی که هر کدام دارای شرایط مخصوص به خود هستند. در ادامه این مقاله همراه تولیدی عرفانی باشید به این موارد را مورد بررسی قرار دهیم.

 معجزات ابتدایی چیست؟

معجزات ابتدایی به معنی معجزاتی هستند که با خواست الهی اتفاق می افتند و درخواست مردم یا پیامبران در رقم خوردن آن تاثیری ندارد. برای مثال میتوان به عصی موسی٬ زنده ساختن مردگان توسط حضرت عیسی و عرضه قرآن کریم از سوی رسول خدا(ص) اشاره کرد. بیشتر معجزات ارائه شده از سوی پیامبران جزء این دسته بوده اند. این گونه معجزات با وضعیت فرهنگی و اجتماعی پیامبر صاحب معجزه ارتباط و تناسب دارد. به طور نمونه در زمان حضرت موسی(ع) سحر و جادوگری رواج فراوان داشت به همین دلیل تبدیل شدن عصای آن حضرت به اژدها یکی از معجزات عجیب پیامبران را رقم زد. در زمان حضرت عیسی(ع) امور طبی و درمانی در یونان و روم پیشرفت قابل توجهی کرده بود، اما معجزه حضرت عیسی(ع) ـ یعنی زنده کردن مردگان و شفای بیماران لاعلاج ـ ارزشی بیشتر از درمان بیماران داشت و به یکی از معجزات پیامبران تبدیل شد. در زمان رسول خدا(ص) نیز زبان عرب در نهایت فصاحت و بلاغت خود بود. در اینجا قرآن کریم به عنوان معجزه پیامبر اسلام (ص) نازل گردید و سخنوران و خطیبان عرب را در آوردن کتابی مانند آن به مسابقه طلبید و عجز همگان را در این مسیر به اثبات رساند.

 معجزات اقتراحی

معجزات اقتراحی پیامبران درواقع معجزاتی هستند که به پیشنهاد مردم و پیامبران و همچنین موافقت الهی اتفاق می افتند. نزول مائده (طعام) آسمانی در زمان حضرت عیسی و شتر حضرت سالح در زمان این پیامبر از مهم ترین معجزات پیامبران است که هر دو در پی درخواست مردم و قبول آن از طرف پروردگار اتفاق افتادند. در زمان پیامبر اکرم (ص) و در بین مشرکان عرب نیز درخواست بسیاری به پیامبر (ص) میشد اما بسیاری از آنها مورد قبول الهی قرار نمیگرفتند. چنان که پیش از آن هم٬ عده ای در زمان موسی(ع)، ایمان اوردن خود را مشروط به رؤیت خداوند کردند که البته با نزول صاعقه آسمانی مواجه شدند.

معروف ترین معجزات پیامبران

معجزه حضرت ابراهیم (ع)

یکی از معروف ترین معجزات پیامبران معجزه حضرت ابراهیم (ع) بود که در زمان مجازات آن حضرت در آتش اتفاق افتاد. زمامداران حکومت از جهل مردم استفاده کرده آنها را بر ضد ابراهیم شوراندند. آتش بسیار گسترده ای برای او فراهم کردند و با قرار دادن او در یک منجنیق او را به درون آن آتش پرتاپ کردند و تمام مردم نیز با خوشحالی به مشاهده آن پرداختند. در روایات و احادیث گفته شده است: هنگامی که ابراهیم را در منجنیق قرار دادند و می‌خواستند او در میان آتش بیندازند، آسمان و زمین فریاد کشیدند و از خداوند خواستند که او را از این آتش حفظ کند.

در این هنگام جبرئیل به سوی ابراهیم آمد و به او گفت آیا نیازی داری تا برایت رفع کنم؟ ابراهیم نیز گفت بله اما با تو نه! به این معنی که او از خداوند طلب کمک داشت نه جبرئیل. حضرت ابراهیم با شادی و هلهله مردم به درون آتش افکنده شد. اما به دستور پروردگار عالم و با اراده او این اتفاق رقم نخورد و حضرت ابراهیم سالم از آن بیرون آمد.

در آیات قرآن کریم نیز آورده شده است که: به آتش گفتیم، ای آتش، بر ابراهیم سرد و سالم باش. (یا نار کونی برداً و سلاماً علی ابراهیم). بدون شک فرمانی که خدا در اینجا می‌دهد یک فرمان تکوینی است. همان دستوری که به آسمان و زمین و خورشید و ماه می‌دهد. با سرد شدن آتش و سالم ماندن ابراهیم همه دهان ها از تعجب باز ماند. و همگی در خصوص این پدیده عجیب با یکدیگر نجوا می‌کردند. پس یکی از عجیب ترین معجزات پیامبران زنده ماندن حضرت ابراهیم، در دریای آتش نمرودیان بود.

پیراهن شفابخش

با دیدن آیات ۹۳ تا ۹۶ در قران کریم می توان به یکی دیگر از معجزات پیامبران پی برد که به شفای چشمان حضرت یعقوب اشاره شده است. در این آیات آمده است که پس از آگاهی از نابیناشدن حضرت یعقوب به واسطه دوری از یوسف، یوسف از برادرانش خواست تا پیراهن او را ببرند و به پدرش برسانند تا او را بینا کند، و همه کسان خود را نزد من آورید.» زمانی که پیراهن به دست حضرت یعقوب رسید به خواست خدا او بینا شد و برای دیدن حضرت یوسف راهی مصر شدند.

در آیات ۲۳ تا ۳۰ سوره یوسف به یکی دیگر از معجزات الهی یعنی داستان یوسف و زلیخا و پاره‌شدن پیراهن یوسف توسط زلیخا اشاره شده است. درباره این داستان آمده است که به جهت چهره زیبای یوسف(ع)، زلیخا عاشق وی شده بود. روزی زلیخا شرایط را برای گناه مهیا کرد و اتاقی را خلوت کرد. حضرت یوسف پس از فهمیدن ماجرا برای فرار به سمت درهای بسته دوید اما با اراده خداوند درها یکی یکی برای او باز شدند تا او از این بستر گناه فرار کند.

عصای حضرت موسی

تبدیل شدن عصاء حضرت موسی (ع) به یک اژدها نیز از دیگر معجزات پیامبران میباشد که بسیار شناخته شده است به طوری که خدای متعال در قرآن به آن اشاره کرده است. خدای متعال به موسی(علیه‌السلام) فرمود: «چه چیزی در دست راست تو است، موسی (علیه‌السلام) در جواب عرض کرد: این عصای من است، بر آن تکیه میزنم، با آن برگ درختان را برای گوسفندانم می‌ریزم و نیازهای دیگری را نیز با آن برطرف می‌کنم.»

سؤال خداوند مطلق و مبهم است، اما از جواب آن که ناظر به ماهیت عصا بود، فهمیده می‌شود که مراد خدای متعال اسم آن جسم نبوده؛ بلکه سؤال از پیرامون عصا و کارایی آن بوده است؛ یعنی آن چوب دستی موسی که به عنوان عصا در دست گرفته، دارای این ویژگی‌ها و این منافع است و از این جواب توضیحی موسی به دست می‌آید که خداوند همین عصا را که یک تکه چوب بوده و دارای این ماهیت است، که به اژدهایی واقعی تبدیل میشود و یکی از معجزات عجیب پیامبران را رقم میزند.
پس از این سؤال و جواب، خدای متعال به موسی دستور داد که عصایش را به زمین بیندازد: «أَلْقِها یا مُوسی! فَأَلْقاها فَإِذا هِی حَیةٌ تَسْعی»‏ ‏

«ای موسی! آن را بیفکن؛ پس موسی آن (عصا) را افکند، که ناگهان اژدهایی شد که به هر سو می‌شتافت.»
حضرت موسی این دستور الهی را سریعاً انجام داد و عصایش به صورت مار عظیمی در آمد؛ سپس به موسی دستور داده شد که آن را بگیرد، بدون اینکه ترسی در دل داشته باشد؛ تا به صورت اولیه (چوب دستی) در بیاورد.

نرم شدن آهن

نرم و انعطاف‌پذير بودن آهن براى داود علیه‌السلام، معجزه‌اى عجیب از معجزات پیامبران:
وَ لَقَدْ آتَيْنا داوُدَ مِنَّا فَضْلًا يا جِبالُ أَوِّبِي مَعَهُ وَ الطَّيْرَ وَ أَلَنَّا لَهُ الْحَدِيدَ .

برخى مفسران گفته‌اند: مقصود از «النا له الحديد» اين است كه آهن در دستان داود علیه‌السلام همانند گل و شمع نرم مى‌شد كه هر چه مى‌خواست از آن مى‌ساخت. گفتنى است مقصود از از «فضلا» نبوت، كتاب و معجزات اعطايى به داود علیه‌السلام است، پس میتوان گفته که این عمل برای حضرت مى‌تواند در راستاى نبوت وى باشد.

آگاهى داود و سلیمان عليهما السلام به زبان پرندگان، معجزه‌اى الهى براى آنان:
وَ لَقَدْ آتَيْنا داوُدَ وَ سُلَيْمانَ عِلْماً وَ قالا الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي فَضَّلَنا عَلى‌ كَثِيرٍ مِنْ عِبادِهِ الْمُؤْمِنِينَ‌ وَ وَرِثَ سُلَيْمانُ داوُدَ وَ قالَ يا أَيُّهَا النَّاسُ عُلِّمْنا مَنْطِقَ الطَّيْرِ وَ أُوتِينا مِنْ كُلِّ شَيْ‌ءٍ إِنَّ هذا لَهُوَ الْفَضْلُ الْمُبِينُ‌.

گفته شده: فهم زبان پرندگان، معجزه‌اى براى داود و سليمان عليهماالسلام بوده است.

ولادت عیسی بن مریم علیه السلام و زنده کردن مردگان

قرآن کریم اولین معجزه‌ای که بر وجود مبارک حضرت عیسی علیه السلام بیان نموده، ولادت آن بزرگوار است که شرح مسئله را به صورت تفصیلی در سوره‌ی مبارکه‌ی مریم بیان نموده و چگونگی تولد حضرت را تشریح کرده است.

خدای حکیم به حضرت مریم سلام الله علیها دختر حضرت عمران فرزندی عطا می‌کند؛ در حالی‌ که حضرت مریم همسری نداشت و دختری باکره بود : «إِذْ قَالَتِ الْمَلَائِكَةُ يَا مَرْيَمُ إِنَّ اللَّهَ يُبَشِّرُكِ بِكَلِمَةٍ مِنْهُ اسْمُهُ الْمَسِيحُ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ …»؛ (به یاد آورید) هنگامی را که فرشتگان گفتند: ای مریم! خداوند تو را به کلمه‌ای [وجود باعظمتی‌] از طرف خودش بشارت می‌دهد که نامش “مسیح، عیسی پسر مریم” است

زنده کردن مردگان نیز همچون دمیدن روح در پرنده‌ی گِلی، یکی از معجزات پیامبران بود که توسط حضرت مسیح انجام شد: «…وَأُحْيِي الْمَوْتَىٰ بِإِذْنِ اللَّه‌…»؛ …و مردگان را با اذن خدا زنده می‌کنم. از تعبیر زنده کردن مردگان که به صورت جمع بیان شده، فهمیده می‌شود که حضرت مسیح بارها مرده را زنده کرده بود و زمانی که مرده‌ای را زنده می‌کرد، با او سخن می‌گفت بعد دوباره او را می‌میراند. در سوره‌ی مائده خدای سبحان خطاب به حضرت عیسی می‌فرماید: «…وَإِذْ تُخْرِجُ الْمَوْتَىٰ بِإِذْنِي»؛ …و مردگان را (نیز) به فرمان من زنده می‌کردی.

4.3 9 رای
امتیاز
guest
0 نقد و بررسی
بازخورد
نمایش نظرات
تضمین اصالت کالا گارانتی معتبر
قیمت منصفانه ارائه محصولات با بهترین قیمت‌ها
ارسال سریع سفارشات بلافاصله بعد از سفارش