تولیدی عرفانی ، بزرگترین فروشگاه آنلاین محصولات فرهنگی و مذهبی
پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط فوری با پشتیبان های سایت کلیک کنید

پشتیبان ایتا پشتیبان واتساپ

ساعت پاسخگویی: 9 الی 19 روزهای کاری

شماره تماس: 09150072014
آموزش های مذهبی اهمیت و فضیلت ماه رجب در احادیث و روایات

اهمیت و فضیلت ماه رجب در احادیث و روایات

ماه رجب یک ماه پر فضیلت در بین تمام ماه های سال است به طوری که پروردگار این ماه را جزء بهترین ماه ها معرفی کرده است. احتمال استجابت دعا در این ماه با ذکر و نماز های خاص ممکن می شود. به برکت این ماه رحمت گسترده الهی بر بندگان نازل میشود و همچنین اغاز گسترده ترین جنبش تاریخ بشری، یعنی شروع ولایت پیام آور مهر و محبت، محمد مصطفی (ص) به منظور راهنمایی و سعادت انسان ها در دنیا و آخرت، در آن است. ماه عزیز و پر برکت رجب ماهی است که مومنان برای رسیدن آن لحظه شماری میکنند تا با ورود به ماه رجب از برکات منحصر به فرد این ماه بهره مند شوند و به درک فیوضات ماه مهم شعبان و در ادامه به ضیافت ماه مبارک رمضان برسند. در ادامه به بررسی فضایل این ماه پرداخته شده است. برای مشاهده مقالات اموزشی و مذهبی بیشتر اینجا کلیک کنید.

 ماه بدون جنگ

رجب یکی از ماه های حرام است که در این ماه جنگ و خونریزی حرام اعلام شده است. درواقع ممنوع کردن بحث و دعوا در این چهار ماه، یكی از روش های پایان دادن به جنگ های طولانی و بهانه ایی به منظور افزایش صلح و آرامش میباشد. در واقع این آتش بس های چهار ماه نشانه صلح طلب بودن اسلام می باشد. از رسول خدا (ص) پرسیده شد: اینکه بیان کردید رجب ماه خداست یعنی چه؟ حضرت در جواب بیان کردند: زیرا این ماه ویژه آمرزش و مخصوص مغفرت است. در این ماه خونی ریخته نمی شود.

ماه رجب در روایات

در مورد ماه رجب و فضیلت های بسیار این ماه روایات متعددی از بزرگان دین و ائمه بیان شده است. رسول خدا در باب فضایل این ماه فرموده اند: ماه رجب ماه بزرگ خدا است ماهی که جنگ حتی در مقابل کافران در آن حرام است. رجب ماه خداست و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است کسى که یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب رضایت پروردگار بزرگ خواهد شد و خشم الهى از او دور می‌شود و از درهاى جهنم بر روى او بسته خواهد شد.

سید بن طاووس از پیامبر اسلام (ص) بیان کرده است که: هر کس در روز جمعه ماه رجب، مابین نماز ظهر و عصر، چهار رکعت نماز بخواند و در هر رکعت «حمد» یک مرتبه و «آیة الکرسی» هفت بار و «قل هو الله» پنج مرتبه قرائت کند، و پس از آن ده بار بگوید:«أَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذِی لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ» پروردگار برای او از روزی که این نماز را خوانده تا هنگامی که از دنیا برود هر روز هزار حسنه برای او محاسبه فرماید، و او را به هر آیه ای که خوانده شهری در بهشت از یاقوت سرخ و به هر حرفی قصری در بهشت از دُرّ سفید دهد و تزویج فرماید او را حورالعین و از او راضی شود.

آیت الله ملکی تبریزی در این باب میفرمایند: مسئله مهم این است انسان از قلبش مواظبت کند که انسان زنده با ذکر خدا و با حضور در مقابل او به مراسم بندگی مشغول میشود که سبب رضایت او خواهد شد. زیرا مقصود از زنده داشتن شب‌ ها زنده نمودن قلب در آن است و زنده بودن قلب نیز فقط با ذکر و فکر است و قلبی که غافل بماند و یا کاری نکند مانند یک مرده است. فردی که مشغول به انجام کارهای ناپسندی که مورد رضایت خدا نیست باشد، جایگاه آن از مرده نیز پایین تر خواهد بود. و همچنین شخصی که امور حرام را در این ماه انجام دهد، بدتر از کسی است که در ماه های عادی مرتکب حرام می‌ شود. شاید همین مسائل سبب عاقبت به خیر نشدن انسان میشود.

امام كاظم (ع) بیان کرده اند که حضرت على بن ابى طالب عليه السلام مى فرمود : « دوست میدارم كه مرد، در سال ، چهار شبِ خودش را به عبادت بپردازد: شب عيد فطر، شب عيد قربان، شب نيمه شعبان و شب اوّل ماه رجب ».

بار خدايا! مرا بيامرز ، كه آمرزيدن من ، به تو زيانى نمى رساند ، و به من عطا كن ، كه عطا كردن ، از تو چيزى نمى كاهد؛ زيرا تو كسى هستى كه رحمتش بى انتهاست و حكمتش نو [و بى مانند] است.

فضیلت ماه رجب از کلام پیامبر

پیامبر اکرم (ص) نیز درمورد فضایل این ماه فرموده اند: « رجب شهر الله و شعبان شهری و رمضان شهر امتی» رجب، ماه خداست و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است.

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله فرموده اند : پروردگار عالم، در آسمان هفتم، فرشته اى قرار داده اند كه نام آن، «داعى» مى باشد و چون ماه رجب فرا رسد، آن فرشته، شروع به ندا دادن آن ماه از شب تا صبح خواهد بود: «خوشا بر ذاكران، خوشا بر طاعت كنندگان».

خداوند متعال نيز در این باره فرموده اند: «من، همنشين كسى هستم كه با من، همنشين باشد و مطيع كسى هستم كه از من اطاعت كند و آمرزنده كسى هستم كه از من، آمرزش طلب کند. رجب، ماه من است و بنده، بنده من و رحمت، رحمت من. هر كه مرا در اين ماه یاد کند و بخوانَد، پاسخش خواهد گرفت و هر کس از من چيزى طلب کند، به او عطا  خواهم کرد و هر کس از من راهنمایی و هدایت طلب کند، راهنمايش باشم. اين ماه رشته اى بين خودم و بندگانم است. هر كس به اين ريسمان چنگ زند، به من خواهد رسید» .

در ادامه رسول خدا درباره فضیلت های این ماه فرموده اند: رجب، ماه نازل شدن رحمت الهی برای بندگان است و خداوند در این ماه، رحمت خود بر بندگان خویش را چند برابر میکند. و در كلامی دیگر بیان کرده اند: در بهشت قصری است كه تنها روزه داران این ماه اجازه ورود به آن را دارند.

از پیامبر اکرم (ص) بیان شده که: هر کس در این ماه صد مرتبه بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِی لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» و آن را به صدقه ختم دهد پروردگار برای او به رحمت و مغفرت و کسی که چهار صد مرتبه بگوید برای او پاداش صد شهید در نظر گرفته میشود.

همچنین در این رابطه امام صادق(ع) نیز بیان کرده اند: که حضرت رسول ( ص) فرمودند: رجب ماه استغفار امت من است پس این ماه بهترین فرصت برای طلب آمرزش است چرا که خدا آمرزنده و مهربان است به همین دلیل ماه رجب را «أصب» نیز می نامند زیرا که رحمت خدا در این ماه بر امت من فراوان می‏شود پس این ذکر را بسیار بخوانید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ».

رویدادهای ماه رجب

در ماه بزرگ و پرفضیلت رجب، طلوع سه امام معصوم، امام علی (ع)، امام محمد باقر (ع) و امام جواد (ع) را در آن شاهد هستیم. یاد و بزرگداشت شهدا این ماه، حضرت امام موسی كاظم (ع) و امام هادی (ع) و همچنین پیام آور كربلا، حضرت زینب (س) گرمی بخش دل های مومنان است.

روزه گرفتن در ماه رجب

در روایات گفته شده همواره بر روزه گرفتن و ذكر پاداش های بسیار برای روزه داری در این ماه، به منظور تشویق مومنان جهت كسب آمادگی بار یافتن به ضیافت الهی، تاكید شده است.

رسول خدا (ص) نیز در مورد روزه گرفتن در این ماه فرمودند: هر شخصی تمام این ماه را روزه داشته باشد، سه چیز از خدایش دریافت خواهد کرد:

1 – بخشش برای تمام گناهان گذشته

2 – مصونیتی برای باقی مانده از عمرش

3 – درامان ماندن از تشنگی روز قیامت

برخی از مهم ترین اعمال این ماه

  • غسل
  •  زیارت امام حسین علیه السلام
  • روزه
1 1 رای
امتیاز
guest
2 نقد و بررسی
بازخورد
نمایش نظرات
حمید عزیزی
حمید عزیزی
3 سال پیش

بسیار عالی

حمید عزیزی
حمید عزیزی
3 سال پیش

سایت بسیار زیبایی دارید

تضمین اصالت کالا گارانتی معتبر
قیمت منصفانه ارائه محصولات با بهترین قیمت‌ها
ارسال رایگان بالای 1500000هزارتومان