تولیدی عرفانی ، بزرگترین فروشگاه آنلاین محصولات فرهنگی و مذهبی
پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط فوری با پشتیبان های سایت کلیک کنید

پشتیبان ایتا پشتیبان واتساپ

ساعت پاسخگویی: 9 الی 19 روزهای کاری

شماره تماس: 09150072014
آموزش های مذهبی سنگ شرف الشمس چیست؟ خواص ویژه استفاده از شرف الشمس

سنگ شرف الشمس چیست؟ خواص ویژه استفاده از شرف الشمس

آیا تا به حال چیزی درمورد سنگ شرف الشمس و خواص آن شنیده اید؟ چه روایات و احادیث معتبری درمورد دعای شرف الشمس یا سنگ شرف الشمس وجود دارد؟ این دعا خواص بسیاری برای روح و بدن دارد که توسط بسیاری از بزرگان دین توصیه شده است و در بسیاری از روایات و احادیث از آن یاد شده است. در ادامه این مقاله به بررسی این دعای پرفضیلت پرداخته خواهد شد.

شرف الشمس چیست؟

بر خلاف تصورات و طبق روایات و منابع اسلامی شرف الشمس یک سنگ نیست بلکه دعایی منسوب به حضرت علی (ع) میباشد که پشت سنگ عقیق زرد « agate » و با رعایت آدابی مخصوص حکاکی می شود. درواقع حکاکی این دعا آداب خاصی دارد که باید رعایت شود تا بتوان از خواص وجود این دعا به طور کامل بهره مند شد.

حروفی که به صورت رمز گونه پشت سنگ حکاکی شده اند شرف الشمس نام دارند که در کتاب «جنة‏الوافیه» که به «مصباح کفعمی» بیان شده است. کفعمی در گوشه ایی از کتاب این چنین بیان کرده است : در برخی از کتابهای دانشمندان شیعه مشاهده کرده ام که این گونه از امیرالمومنین (علیه السلام) روایت شده است که زمانی که تصمیم به جهاد داشتند در میانه ی راه که استراحت می کردند این نقوش را بر روی سنگی تراشیده اند و فرمود: این رمز پیروزی ماست.

بر پشت انگشتر با نگین عقیق زرد کلمات الله، جمیل، رحمان، مومن و نور با حروف رمزی ویژه ای که برای حکاکی این دعا توصیه شده است حکاکی می‌شود. حکاکان شرف الشمس این کلمات را به صورت طبیعی نمی نویسند و از نقوشی استفاده می‌کنند که بیان گر همین کلمات هستند و در واقع حروفی هستند که از کتاب های مشهوری مانند تورات، انجیل و قرآن گرفته شده ‌اند.

خواص ویژه شرف الشمس

پیامبر اکرم (ص) در باب خواص ویژه انگشتر عقیق می‌ فرمایند: هر کس یکی از سنگ های عقیق سرخ و زرد و سفید را به همراه داشته باشد جز خیر و نیکی و فراخی روزی و سلامتی ازجمیع بلا ها نمی ‌بیند و از شر پادشاه ظالم و از هر چه آدمی از آن می‌ترسد و حذر می‌کند امان می باشد. همچنین امام صادق (ع) نیز بیان کرده اند: به طور کلی به همراه داشتن انگشتر عقیق باعث ایمنی در سفر می شود.

افزایش برکت و رزق وروزی و گشایش امور از دیگر خواص استفاده از دعای شرف الشمس میباشد. امام صادق (ع) فرموده اند: انگشتر عقیق در دست داشته باشید که مبارک است و دارنده آن عاقبتش به خیر و نیکی است. حضرت علی (ع) نیز در باب خواص به همراه داستن این دعا فرموده اند که ثواب خواندن دو رکعت نماز با انگشتر و سنگ عقیق برابر هزار رکعت بدون این انگشتر است.

 در کتابی نوشته ریحانه الادب هم ذیل نام “ابو البدر” از بزرگان معروف شهر اردبیل، به نقل از او توضیحات کاملی در باره انگشتر شرف الشمس و حروف آن و اشعاری که به امام علی (ع) در مورد این حروف منسوب است و طرز نوشتن این حروف داده است. ( ریحانه الادب، مدرس تبریزی)

هر کسی این دعا را با رعایت آداب حکاکی کند و آن را همراه خود داشته باشد خداوند به واسطه ی این دعا، همیشه حافظ و نگهدار او خواهد بود. هر زمان که در حضور پادشاه و سلطان باشد در صورتی که نگین شرف شمس که دعا نیز بر روی آن حک شده همراه داشته باشد مورد پذیرش پادشاه قرار می گیرد و خداوند از شر و صدمه ی آنها وی را در امان نگه می دارد. هر فردی که نام های خدا را به همراه خود نگه دارد در اکثر کارهایش موفق می گردد و هر که با وی دشمنی کند از طرف خداوند مورد نکوهش قرار می گیرد.

در نوشته های قدیمی همچون «السحاب اللئالی» تالیف سید عبدالله بوشهری در مورد انگشتر شرف شمس بیان شده که این ذکر از علوم غریبه می باشد و از جمله خواص آن می توان به دفع فقر و بیماری ها و محافظت صاحب آن از گزند جانوران و ایمنی از بلایا و دریافت عزت و بزرگی اشاره کرد.

با توجه به اینکه این سنگ جزء سنگ های عقیق میباشد از همین رو میتوان برای این سنگ خواص سنگ عقیق را نیز استخراج کرد. امام هشتم (ع) در باب خواص این سنگ فرموده اند: « در روز غدیر، خداوند ولایت علی (ع) را بر آسمان های هفت گانه و سپس بر کوه ها عرضه داشت. اولین کوه هایی که به ولایت علی شهادت دادند، سه کوه بود: کوه عقیق، کوه فیروزه و کوه یاقوت بودند.»

حضرت صادق (ع) در مورد خواص سنگ عقیق فرموده اند که کسی که در دست خود، گوهر عقیق داشته باشد، بسیار عجیب است که از درهم و دینار (پول) خالی باشد.

همچنین حضرت رضا (ع) در مورد خواص این سنگ فرموده اند که این نگین، فقر را از بین می برد و دست کردن آن، نفاق را دور می کند و نیز فرمودنده اند که کسی که این انگشتر را در دست کند، فقیر نمی گردد.

استجابت دعا نیز یکی دیگر از خواص این سنگ میباشد. امیرمؤمنان علی (ع) فرمودنده اند که دستی محبوب تر از دستی که در آن، این سنگ باشد، به سوی خدا برای دعا بلند نشده است  همچنین حضرت صادق (ع) فرموده اند که خداوند دوست می دارد دستی که در دعا به سوی او بلند می گردد، در آن دست از این انگشتر باشد.

به همراه داشتن سنگ عقیق و دعای حک شده بر روی آن تاثیر زیادی بر دفع انرژی های منفی دارد، و همچنین موجب پاکسازی هاله ای از انرژی های منفی خواهد شد.

رسول خدا (ص) در خصوص شب معراج می فرمایند:« به قدری به خدا نزدیک شدم که نزدیک تر از آن قابل تصور نیست. میان دو کوه عقیق خداوند در آنجا با من سخن گفت.

آداب حکاکی این دعا

حکاکی دعای شرف الشمس نیز آداب خاصی دارد و باید این آداب به طور کامل رعایت شود تا بتوان از خواص آن به طور کامل بهره مند شد. به طور مثال دعای شرف الشمس بایستی پشت سنگ عقیق زرد رنگ نوشته شود و اگر این سنگ را در اختیار نداشتید، روی یک تکه کاغذ به رنگ زرد هم میتوان نوشت. ۵ اسم مبارک خداوند به شیوه مخصوصی نوشته می‌شود که حکاکی آن کار هر کسی نیست. شخصی که وظیفه حکاکی را بر عهده دارد باید فرد مومن و پاکی باشد و بتواند قوانین نوشتن این حرز را رعایت کند. باید توجه داشته باشید که هیچ خطی نباید دوبار کشیده شود، سوراخ‌های ستاره و میم و‌ها و واو نباید بسته باشد، خطوط ابتدا و انتهای ستاره نباید یگدیگر را قطع کنند، اندازه الف‌ ها یکسان باشد، واو آخر روی تمام نقش کشیده شود. برای مشاهده محصولات فرهنگی و مذهبی تولیدی عرفانی کافیست وارد قسمت فروشگاه شوید.

0 0 رای
امتیاز
guest
0 نقد و بررسی
بازخورد
نمایش نظرات
تضمین اصالت کالا گارانتی معتبر
قیمت منصفانه ارائه محصولات با بهترین قیمت‌ها
ارسال رایگان بالای 1500000هزارتومان