تولیدی عرفانی ، بزرگترین فروشگاه آنلاین محصولات فرهنگی و مذهبی
پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط فوری با پشتیبان های سایت کلیک کنید

پشتیبان ایتا پشتیبان واتساپ

ساعت پاسخگویی: 9 الی 19 روزهای کاری

شماره تماس: 09150072014
آموزش های مذهبی مراسم سفره صلوات: آداب و خواص ویژه برگزاری آن

مراسم سفره صلوات: آداب و خواص ویژه برگزاری آن

مراسم سفره صلوات: آداب و خواص ویژه برگزاری آن

مراسم سفره صلوات یکی از مراسم های بزرگ در این اسلام و به ویژه مسلمانان شیعه می باشد که خواص بسیاری دارد و برای برآورده شدن حاجات و خواسته ها بسیار موثر می باشد. برگزاری این مرایم دارای آداب خاصی می باشد که برای بهتر نتیجه گرفتن از آن باید سعی کرد تا تمام آن را به طور کامل رعایت کرد. در ادامه این مقاله از تولیدی عرفانی به بررسی خواص این مراسم و آداب مهم آن پرداخته خواهد شد.

سفره‌ی صلوات چیست؟

معمولا یک سفره سبز رنگ است که با اسامی متبرک چهارده معصوم مزین شده و به سفره صلوات چهارده معصوم معروف است. شما می‌توانید برای خرید انواع سفره صلوات بر روی لینک زیر کلیک کنید.

table-linen-salavat

سفره صلوات مخمل چاپ دیجیتال

در سفره‌ی صلوات چه میگذارند؟

بر سر سفره قرآن کریم و تسبیح های سبز رنگی با صد و یک دانه و مهر نماز و … را قرار می‌دهند. این سفره را با گل های طبیعی یا مصنوعی تزیین می‌کنند. محتوای سفره صلوات بسیار متنوع است. معمولا در این سفره خوراکی هایی به رنگ سبز مانند کوکو، آش سبزی، نون پنیر سبزی و سایز خوراکی ها مانند حلوا  می‌گذارند. همچنین وسایل دیگری مانند خشت، شمع کاسه‌ی آب و … را هم می‌توانید به سفره اضافه کنید.

table-linen-salavat

مراسم سفره صلوات به همراه خوراکی های نذری

چگونه مراسم سفره صلوات را برگزار کنیم؟

یکی از ذکرهایی که در دین اسلام  بسیار به آن توصیه می‌شود، ذکر صلوات بر پیامبر(صلی الله علیه و اله) و خاندانش است. دلیل این همه توصیه و تاکید بر فرستادن صلوات، فواید مادی و فواید معنوی است که این ذکر آسمانی برای انسان دارد. ثواب صلوات هم شامل زندگی اوخری انسان می‌شود و هم زندگی دنیوی. طبق آیه‌ 56 سوره احزاب قران کریم، خداوند و فرشته ها نیز بر حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) دردود میفرستند و خدای متعال خطاب به کسانی که ایمان آورده‌اند نیز می‌فرماید: بر او صلوات بفرستید و آن طور که باید، تسلیم شوید.

فواید و تاثیر صلوات

برای صلوات فواید زیادی را ذکر کرده‌اند. برای آشنایی بیشتر با فواید صلوات می‌توانید مقاله‌ی آثار و خواص ویژه صلوات فرستادن برای انسان را مطالعه فرمایید.

فواید مادی صلوات

روایات های زیادی از رسول اکرم صلوات الله علیه نقل شده که  به فواید مادی صلوات پرداخته‌اند. فوایدی مادی صلوات عبارت اند از:

بر طرف کننده فقر (جلاء الافهام ص 252 – هدیه خدا ص20)

به یاد آوردن موضوعی و رفع فراموشی (جلاء الافهام ص 252 – هدیه خدا ص20)

بر طرف شدن نیاز ها و حاجت روایی (جمال الاسبوع، ص 242)

روی آوردن عافیت به انسان (جامع الاخبار ص 67 – هدیه خدا ص 20)

بر آورده شدن دعاها ((اصول کافی، ج 2، ص 491، ح 1)

فواید معنوی

علاوه بر فواید مادی صلوات، این ذکر دارای فواید معنوی شگفت انگیزی است که زندگی اوخری انسان را پر بارتر می‌کند. برای فواید معنوی صلوات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

نورانی شدن قبر انسان

دیدن جایگاه خود در بهشت

بخشیده شدن گناهان و …

مراسم سفره صلوات

مسلمانان به علت ثواب و فواید زیادی که صلوات برای انسان دارد، در مراسمات مذهبی و غیر مذهبی خود از این ذکر بسیار استفاده می‌کنند. برای بهره بردن بیشتر از ثواب صلوات، برخی مراسم سفره‌‌ی صلوات را اجرا می‌کنند. رسم سفره صلوات یکی از رسوم قدیمی است که در نقاط مختلف ایران برگزار می‌شود و انواع مختلفی دارد مانند رسم سفره صد صلوات، اگر  می‌خواهید با آداب گوناگون مراسم سفره صلوات آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

مراسم صد صلوات

یکی از رسوم زنانه که در بسیاری از نقاط ایران اجرا می‌شود، رسم صد صلوات است. خانمی که نذر دارد مهمانان را به خانه خود دعوت می‌کند و سفره صلوات را در خانه می‌اندازد. این سفره معمولا به رنگ سبز از جنس مخمل است و با اسامی  چهارده معصوم علیه السلام مزین شده است. در این مراسم 140 تسبیح بین افراد حاضر در جلسه پخش می‌شود و هر شخص با یک تسبیح صد صلوات می‌فرستد. مجموع صلوات ها باید به چهارده هزار صلوات برسد. بعد از این که صلوات‌ها فرستاده شد، دعای ختم صلوات خوانده می‌شود. سپس خوراکی هایی که در سفره وجود دارد و متبرک شده اند را بین حاضران پخش می‌کنند.

انواع مراسم های سفره صلوات

table-linen-salavat

مراسم سفره صلوات و نذر نمک

رسم سفره انداختن تنها برای برگزاری مراسم ختم صلوات نیست و مردم در سایر مراسم های مذهبی خود سفره‌ صلوات چهارده معصوم را می‌اندازند و برای گرفتن حاجت های خود به ائمه معصوم علیها السلام متوسل می‌شوند. این مراسم ها معمولا آداب یکسانی دارد و بر سر سفره خوراکی های مختلفی با توجه به رسم و رسوم آن منطقه گذاشته می‌شود. بر سر سفره برای مصیبت‌هایی که معصومین کشیده‌اند به نوحه سرایی پرداخته و حاجت خود را از ایشان طلب می‌کنند. در ادامه به معرفی برخی از این رسوم پرداختیم.

سفره صلوات حضرت رقیه سلام الله علیها

یکی از انواع رسم های سفره صلوات، سفره صلوات حضرت رقیه صلوات الله علیها است. این سفره را به یاد مصیبت هایی که دختر سه ساله امام حسین علیه السلام در خرابه شام تحمل کرد، می‌اندازند. در طی این مراسم علاوه بر ختم صلوات، روضه حضرت رقیه علیها السلام را نیز می‌خوانند.

فواید سفره صلوات حضرت رقیه برای حاجت روایی:

سفره صلوات حضرت رقیه می‌تواند حاجت های دنیوی یا اوخروی انسان را برآورده سازد. حاجت هایی مانند:

  •  بر آورده شدن دعا ها
  •  رفع گرفتاری و بیماری ها
  •  دعا برای سلامتی
  •  حاجت روا شدن برای خرید خانه
  •  حاجت روایی برای رفتن به سفر زیارتی و…

مراسم سفره حضرت ابولفضل علیه السلام:

یک دیگر از مراسم هایی که مخصوص زنان است و آقایان نمی‌توانند در آن شرکت داشته باشند، سفره حضرت ابوالفضل علیه السلام است. این سفره را پس از گرفتن حاجت خود می‌اندازند و برخی معتقدند که روز چهارشنبه بهترین روز رای انداختن سفره حضرت ابوالفضل علیه السلام می‌باشد. گاهی این مراسم در روز تولد حضرت ابولفضل نیز برگزار می‌شود.

این سفره باید در سه مرتبه انداخته شود. در مرتبه اول و دوم پذیرایی و تشریفات این سفره ساده است اما دفعه سوم، قبل از انداختن  سفره، نیت می‌کنند که سفره سوم را بعد از بر آوردن حاجت بیندازند. بعد از بر آورده شدن حاجت، سفره صلوات سوم بسیار مفصل و با پذیرایی و تشریفات کامل انداخته می‌شود. در شهرهایی مانند قوچان، هنگامی که حاجت بسیار مهمی دارند این سفره را با همراه با آشی که به آن آش عباسعلی می‌گویند، می‌اندازند.

سفره حضرت زهرا سلام الله علیها:

در سفره حضرت زهرا علیها السلام نیز خوراکی های پاکیزه و حلال می‌گذارند. و بر دور این سفره به دعا و نماز می‌پردازند. همچنین بر سر این سفره خطبه حضرت زهرا سلام الله علها خوانده شدند و از صفات و بزرگی‌های حضرت زهرا علیه السلام یاد می‌کنند.

آداب ختم صلوات و برگزاری مراسم سفره صلوات

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در مراسم سفره صلوات رعایت نمود این است که باید صلوات را با نیت قلبی ادا نمود. امام صادق علیه السلام نیز در این باره می‌فرمایند: صلوات را با خلوص قلب ادا کنید.

  •  به خداوند یکتا و توانا امید داشته باشید و برای حاجت های خود به او توسل جویید.
  •  توصیه شده است که  قبل و بعد سفره صلوات، صدقه دهید.
  •  در بین برگزاری مراسم، از صحبت با یکدیگر بپرهیزید و سکوت مجلس را رعایت کنید.
  •  بهتر است محل برگزاری مراسم را با اسفند معطر و خوشبو نمایید.

خرید سفره صلوات

شما می‌توانید انواع سفره صلوات  گلدوزی شده یا چاپ دیجیتال را با بهترین کیفیت و منصفانه‌ترین قیمت از فروشگاه تولیدی عرفانی تهیه کنید.

 

 

3.6 5 رای
امتیاز
guest
2 نقد و بررسی
بازخورد
نمایش نظرات
مهتاب
مهتاب
1 سال پیش

مراسم سفره صلوات باید ساده باشه نه هزار جور خواکی رنگارنگ برای چشم و هم چشمی

admin
ادمین
11 ماه پیش
پاسخ  مهتاب

درسته مهم نیت برگزار کنندگان هست

تضمین اصالت کالا گارانتی معتبر
قیمت منصفانه ارائه محصولات با بهترین قیمت‌ها
ارسال رایگان بالای 800 هزارتومان