تولیدی عرفانی ، بزرگترین فروشگاه آنلاین محصولات فرهنگی و مذهبی
پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط فوری با پشتیبان های سایت کلیک کنید

پشتیبان ایتا پشتیبان واتساپ

ساعت پاسخگویی: 9 الی 19 روزهای کاری

شماره تماس: 09150072014
دعاهای مشکل گشا قوی فضایل و خواص سوره یس (یاسین) : روایات و احادیث معصومین

فضایل و خواص سوره یس (یاسین) : روایات و احادیث معصومین

سوره یس یکی از سوره های پرفضیلت و باارزش قرآن میباشد که از جمله سوره های مکی با 83 آیه شریفه جزو سی و ششمین سوره قرآن کریم محسوب می شود، که نام های دیگری مانند «عزیزه؛ معمّه (شامل شونده)، مدافعه قاضیه (دفع کننده برآورده)، شناخته شده است و این سوره باارزش به عنوان قلب قرآن شناخته شده است و در بین مسلمانان محبوبیت بالایی دارد. در ادامه این مقاله از مجموعه عرفانی همراه ما باشید تا برخی از مهم ترین فضایل و خواص سوره یس (یاسین) را بیان کنیم…

آشنایی

کلمهٔ «یس» یکی از حروف مقطعهٔ قرآن میباشد که معنی های متفاوتی دارد. کلمه «یا» در عربی به معنی حرف ندا و  «سین» اشاره به رسول خدا (ص) دارد. در همین خصوص امام صادق (ع) در سخنی بیان کرده اند: «یس» نام پیامبر اسلام است زیرا خداوند در ادامه این کلمه در قرآن می فرماید: «تو از پیامبرانی و بر راه راست هستی»

همانطور که گفته شد این سوره دارای نام های دیگری نیز میباشد از جمله «معمه به معنی شامل شونده؛ مدافعه قاضیه (دفع کننده برآورده)». همچنین پیامبر اکرم (ص) در این باره نیز بیان کرده اند که در کتاب مقدس تورات به این سوره «معمه: شامل شونده» گفته میشود به دلیل اینکه کسی که این سوره را بخواند خیر و خوبی دنیا برای او شامل می شود و همچنین بلاهای دنیا و سختی های آخرت را از او دور می نماید.

خواص سوره یس | دلایل اینکه سوره یاسین قلب قرآن است چیست؟

همچنین به این علت «قاضیه: دفع کننده برآوردنده» نامیده می شود زیرا موجب دفع شدن بدی ها از کسی که آن را قرائت کند میشود و سبب برآورده شدن حاجات خواهد شد، قرائت سوره یس ثوابی معادل بیست حج دارد. گوش دادن به صدای خواندن سوره یس، پاداشی همچون 1000 دینار صدقه دادن دارد.

این سوره باارزش دارای به بیان موضوعات مختلفی پرداخته است که در حالت کلی شامل موارد زیر می شود:

1. رسالت رسول خدا (ص): همان طور که گفته شد در ابتدای این سوره از رسالت حضورت محمد (ص) بیان شده است و علاوه بر آن به قرآن مجید و هدف از نازل شدن آن و همچنین پیروان آن نیز اشاره شده است.

2. رسالت پیامبران الهی: یکی دیگر از مواردی که در این سوره اشاره شده است رسالت برخی از پیامبران الهی است به طوری که، رسالت 3 نفر از انبیای الهی، روش دعوت آنها به توحید و مبارزه با شرک و کفر بیان شده است.

3. اشاره به توحید: در بخشی از این سوره به موضوع توحید اشاره شده است به طوری که در آیه 33 می فرماید «وَ آيَةٌ لَهُمُ الْأَرْضُ الْمَيْتَةُ أَحْيَيْنَاهَا وَأَخْرَجْنَا مِنْهَا حَبًّا فَمِنْهُ يَأْكُلُونَ: و یک برهان برای آنان (بر این که ما مردگان را زنده می‌کنیم) آن است که زمین مرده را (به باران رحمت) زنده کرده و از آن دانه‌ای که قوت و روزی خلق شود می‌رویانیم.» آغاز می شود به نکات توحیدی و آیات عظمت خداوند می پردازد.

4. معاد: یکی دیگر از موضوعاتی است که به طور آشکا به آن اشاره شده است، موضوع های مرتبط معاد، علل مختلف حشر و نشر، سوال و جواب در روز قیامت و مطالبی مهمی که درمورد روز قیامت و جهان پس از مرگ و بهشت و جهنم سخن می گوید.

5. موضوعات متعدد دیگر: به طور کلی بسیاری از مطالب اساسی در این سوره بیان شده است موضوعاتی همچون صحنه های گوناگون از خلقت، زندگی، مرگ، بشارت و … بیان شده و به انسان ها هشدار می دهد.

روایات معصومین درباره سوره یس

روایات و احادیث مختلفی در باب خواص سوره یاسین از معصومین و بزرگان دین گفته شده است. امام صادق (ع) فرموده‌اند: « پیامبر خدا (ص) در قرآن دارای 5 اسم میباشد: محمد، احمد، عبداللّه، یس و نون» و رسول خدا (ص) نیز، فرموده‌اند: «یکی از نام های سوره یاسین در تورات، «معمّه» میباشد که به معنای رسیدن خیر و نیکی در دنیا و آخرت برای خواننده او و محافظت از او در برابر بلا‌های دنیا و عذاب‌های آخرت می باشد».
در روایتی دیگر امام صادق (ع) فرموده اند: فردی که فوت کرده است با طلب رحمت و آمرزش برایش شاد خواهد شد، مانند انسان های زنده در دنیا که با هدیه شاد میشوند.
امام هشتم شیعیان (ع) در باب خواص سوره یاسین فرمودند: هر کس بر سر قبر کسی رفته باشد و در کنار آن هفت مرتبه إنّا انزلناه بخواند، خداوند او را با صاحب قبر مورد آمرزش قرار خواهد داد. خواندن سوره هایی همچون فاتحه، یس، صافات، تبارک، احزاب، آیة الکرسی، هفت مرتبه اناانزلناه شامل ثواب بسیاری میشود و میتوان ثوابش را به اهل قبور اهداء کرد.
پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله نیز در باب خواص سوره یس فرمودند: «کسی که در روز جمعه بتواند سوره «یس» و «الصافات» را قرائت کند، حاجت هایش نزد پروردگار مورد قبول قرار خواهد گرفت».
این سوره به قدری باارزش میباشد که امام صادق (ع) توصیه به تعلیم آن به فرزندان میکند و میفرمایند: «سوره یس را به فرزندان خود بیاموزید؛ «فانها ریحانة القرآن؛ زیرا که آن گل خوشبوی قرآن است».

خواص سوره یس (یاسین)

خواص سوره یاسین و افزایش محبت

یکی از خواص خواندن سوره یس افزایش جلب محبت میباشد مخصوصا آیه ۷۲ آن (وَذَلَّلْنَاهَا لَهُمْ فَمِنْهَا رَکُوبُهُمْ وَمِنْهَا یَأْکُلُونَ).

گفته شده است که 83 مرتبه این آیه بر کشمش، انجیر، خرما و یا شکر خوانده شود و به طرف بدهید تا بخورد.

خواص سوره یس دوای دردها

پیامبر اکرم (ص) در مورد خواص سوره یس می فرمایند: این سوره را بر روی کاغذی بنویسید و سپس با کشیدن آن بر آب و سپس نوشیدن از آن آب را به عنوان دوای دردها توصیه فرموده اند.

دیدن چهره مبارک پیامبر در خواب

احادیث و روایات بسیاری بیان شده است که خواندن مرتب و پیوسته این سوره سبب دیدن چهره پیامبر (ص) در خواب خواهد شد.

افزایش رزق و روزی

یکی دیگر از خواص سوره یس افزایش رزق و روزی و برکت در زندگی است. خواندن سوره یاسین که از سوره های توصیه شده برای افزایش رزق و روزی است به خصوص آیه ۶۸ این سوره.

سوره یاسین برای گمشده

خواندن سوره یاسین تاثیر بسیاری در یافتن گمشده خواهد داشت به طوری که حضرت علی (ع) بر آن تأکید و توصیه فرموده است.

خواص سوره یاسین: دفع چشم زخم

یکی خواص سوره یاسین دور ماندن از چشم زخم میباشد به طوری که در بسیاری از روایات نیز به آن اشاره شده است و مانند حرز امام جواد (ع) در محافظت در مقابل چشم زخم خواندن آن بسیار توصیه شده است.

ثوابی معادل ختم قرآن

خواندن این سوره قرآن خواصی همچون ختم ده بار قرآن دارد و خواندن آن بسیار توصیه شده است.

حضور فرشتگان زمان مرگ

اگر دوست دارید فرشتگان الهی در هنگام مرگ و دفن در کنار شما باشند سوره یاسین را بسیار قرائت کنید تا به آن برسید.

سوره یاسین برای اموات

خواندن سوره یاسین یکی از راه های توصیه شده برای شاد کردن اموات و اهل قبور میباشد. البته که راه های بسیاری برای این کار وجود دارد اما خواندن این سوره نیز توصیه بسیاری شده است.

بیمه شدن در برابر بدی و شر

برای درامان ماندن و حفاظت در مقابل بدی ها و شر، به خصوص وسوسه های شیطان و اتفاقات غیرطبیعی، یکی از سوره هایی که خواندن آن تأکید شده است سوره یاسین می باشد.

رهایی از فشار قبر

یکی از بلاهایی که پس از مرگ انسان نازل میشود فشار قبر است که برای رهایی از فشار قبر خواندن مرتب سوره یاسین توصیه شده است.

خواص سوره یاسین برای مرده

همانطور که در احادیث اشاره شده است یکی راه هایی که باعث همراه شدن فرشتگان در هنگام عبور از پل صراط و همراهی در سوال و جواب روز قیامت میشود خواندن این سوره میباشد.

خواص سوره یس و پاک شدن گناهان

امام باقر (ع) در باب خواص سوره یس فرموده اند: خواندن سوره یاسین یکی از راه هایی میباشد باعث بخشیده شدن اعمال و پاک شده گناهان میشود.

ازدواج

اگر قصد ازدواج دارید سوره یاسین را بسیار بخوانید که خواندن آن سبب آسانی ازدواج و فراهم شدن شرایط برای ازدواج خواهد شد.

0 0 رای
امتیاز
guest
2 نقد و بررسی
بازخورد
نمایش نظرات
نصیری
نصیری
7 ماه پیش

عرض سلام و احترام
تشکر از زحمات شما. خیلی عالی میشد اگر منبع روایات رو هم ذکر میکردید.

کارشناس تولید محتوا
ادمین
پاسخ  نصیری

سلام بله ما در اکثر مقالات منابع رو ذکر میکنیم.

تضمین اصالت کالا گارانتی معتبر
قیمت منصفانه ارائه محصولات با بهترین قیمت‌ها
ارسال سریع سفارشات بلافاصله بعد از سفارش