تولیدی عرفانی ، بزرگترین فروشگاه آنلاین محصولات فرهنگی و مذهبی
پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط فوری با پشتیبان های سایت کلیک کنید

پشتیبان ایتا پشتیبان واتساپ

ساعت پاسخگویی: 9 الی 19 روزهای کاری

شماره تماس: 09150072014
آموزش های مذهبی اتفاقات و معجزات عجیب روز عاشورا

اتفاقات و معجزات عجیب روز عاشورا

روز عاشورا که روز دهم ماه محرم است روز بزرگی برای مسلمانان جهان است و در این روز تمام مسلمانان به عزاداری سالار شهیدان می پردازند، روزی که در آن بزرگ‌ ترین مصیبت عالم رخ داد و امام حسین (ع) در کنار یاران وافادارش در سرزمین کربلا در جنگ با سپاه کوفه به فرماندهی عمر بن سعد به شهادت رسیدند.  گفته شده است که اتفاقات و معجزات عجیب روز عاشورا باعث شگفت زده شدن بسیاری از افراد شده و ایمان آوردن آنها است. دشمنان اهل بیت پس از شهادت امام حسین (ع) رفتار ظالمانه خود را متوقف نکردند و به سوی خیمه ها حمله ور شدند تا هر آنچه در آنجا بود را به یغما ببرند. آنها به هیچ چیزی رحم نکردن و حتی زیورآلات و جواهرات زنان را به غارت بردند. (الارشاد، ص 468)

دشمنان پس از به غارت بردن اموال مردم بی گناه، دست به آتش زدن خیمه ها زدند. زنان و کودکان بی سرپرست از خیمه ها خارج شدند و در بیابانهای اطراف با صدای بلند گریه سر دادند و اسیر دشمن شدند. (لهوف سید بن طاووس ، ص 150) در ادامه این مقاله از مجموعه عرفانی همراه ما باشید تا با برخی از مهم ترین اتفاقات عجیب و معجزات روز عاشورا آشنا شوید. در مقالات قبلی نیز برخی از معجزات عجیب پیامبران را مورد بررسی قرار داده ایم که میتوانید مطالعه بفرمایید.

1- خون گریه کردن آسمان

نضره ازدیه گوید: یکی از معجزات روز عاشورا این بود که هنگامى که حسین بن علی (علیهما السّلام) شهید شدند، آسمان شروع به باریدن خون کرد و تمام اسباب و وسایل مملوء از خون شده بود. همچنین در این باره جعفر بن سلیمان، روایت کرده که خاله‏ ام، ام سالم، گفت: بعد از شهادت مولا حسین (ع) بارانی از خون بر زمین شروع به باریدن کرد. به من خبر داند که همین باران خون، در خراسان، شام و کوفه نیز باریده است. (منبع: تهذیب الکمال ، المزی ، ج 6 ، ص 433 و سیر أعلام النبلاء ، الذهبی ، ج 3 ، ص 312 ، 313 و الثقات ، ابن حبان ، ج 5 ، ص 487 و تاریخ مدینة دمشق ، ابن عساکر ، ج 14 ، ص 227 – 228 ).

 2- گریه آسمان در روز عاشورا

ابن سیرین بیان کرده است که: پیش نیامده است که آسمان برای کسی شروع به گریه کند به جز یحیی بن زکریا و حسین بن علی (علیهم السلام) در روز عاشورا. (سیر أعلام النبلاء ، الذهبی ، ج 3 ، ص 312 و تاریخ مدینة دمشق ، ابن عساکر ، ج 14 ، ص 225 – 226)

3- تاریک شدن دنیا در روز عاشورا

خلف بن خلیفه به نقل از پدر خود درمورد معجزات روز عاشورا بیان میکند: زمانی که امام حسین (علیه السلام) به شهادت رسید، به قدری آسمان تاریک شده بود که در ظهر ستاره های آسمان قابل مشاهده بود؛ تا جائی که در ظهر روز عاشورا ستاره جوزا در عصر دیده شده و خاک سرخ از آسمان فرو ریخت. (تهذیب الکمال ، المزی ، ج 6 ، ص 431 – 432 و تهذیب التهذیب ، ابن حجر ، ج 2 ، ص 305 و تاریخ مدینة دمشق ، ابن عساکر ، ج 14 ، ص 226)

علی بن مسهر از جده اش درباب معجزات روز عاشورا نقل می کند که می گفت: من دختری جوان بودم که امام حسین (ع) به شهادت رسیدند، آسمان چند شبانه روز درنگ نمود که گویا لخته خون بود. ( تهذیب الکمال ، المزی ، ج 6 ، ص 432 و تاریخ مدینة دمشق ، ابن عساکر ، ج 14 ، ص 226)

4- خون گریه کردن دیوار دار الإماره

حدثنی أبو یحیى مهدی بن میمون درمورد معجزات روز عاشورا بیان کرده است: هنگامى که سر مبارک امام حسین علیه السلام را در برابر ابن زیاد نهادند، دیوارهاى دارالاماره در روز عاشورا خون جارى شد. منبع: تهذیب الکمال ، المزی ، ج 6 ، ص 433 – 434 و تاریخ مدینة دمشق ، ابن عساکر ، ج 14 ، ص 229 .

 5- سرخ شدن آسمان در روز عاشورا

علی بن مدرک از پدربزرگش اسود بن قیس درمورد معجزات روز عاشورا نقل می کند در این مورد بیان کرده است که: آسمان در روز عاشورا پس از شهادت امام حسین (ع) به مدت شش ماه سرخ رنگ شده بود به طوری که آن را شبیه خون میدیدند، علی بن محمد مدائنی از ایشان سوالی پرسیدند که: چه نسبتی با اسود داری؟ گفت: او جد مادری من است گفت: به خدا سوگند که او امانت دار و بسیار صادق است. (تهذیب الکمال ، المزی ، ج 6 ، ص 432 و تاریخ الإسلام ، الذهبی ، ج 5 ، ص 15 و سیر أعلام النبلاء ، الذهبی ، ج 3 ، ص 312 و تاریخ مدینة دمشق ، ابن عساکر ، ج 14 ، ص 227 ).

6- خاکستر شدن گیاه ورس (اسپرک)

ابن عیینه از مادربزرگ پدری اش نیز درمورد معجزات روز عاشورا نقل می کند که گفته است: در روز عاشورا هنگام شهادت حسین گیاه ورس را دیدم که تبدیل به خاکستر شد و در گوشتها آتش می دیدم. ورس: همان اسپرک است که گیاهى است شبیه به کنجد که از رنگ سبز آن براى رنگ کردن لباس ها استفاده می ‏شود و در یمن زیاد می ‏روید و لباس ورسى ، لباس سرخ رنگ را گویند .

یزید بن ابی زیاد می گوید: در روز عاشورا من زمانی که چهارده سال داشتم حسین (ع) به شهادت رسید گیاه ورس در بین لشکر به خاکستر تبدیل شد و آسمان سرخ رنگ شد، شتری را ذبح کردند که از گوشتان او اتش زبانه میکشید. (تهذیب الکمال ، المزی ، ج 6 ، ص 434 – 435 و تهذیب التهذیب ، ابن حجر ، ج 2 ، ص 305 و سیر أعلام النبلاء ، الذهبی ، ج 3 ، ص 313 و تاریخ الإسلام ، الذهبی ، ج 5 ، ص 15 و تاریخ مدینة دمشق ، ابن عساکر ، ج 14 ، ص 230).

7- خون تازه از زیر سنگ ها

ابو بکر بیهقى از معروف درمورد معجزات روز عاشورا اینگونه بیان کرده است که ولید بن عبد الملک از زهرى پرسید سنگ‏هاى بیت المقدس در روز عاشورا چه حالتى به خود گرفتند، زهرى‏ گفت: به من خبر دادند که در روز شهادت حسین بن علی هر سنگى را که از زمین بر می داشتند در زیر او خون تازه می دیدند. (تهذیب التهذیب، ابن حجر، ج 2 ، ص 305 و تهذیب الکمال، المزی ، ج 6 ، ص 434 و سیر أعلام النبلاء، الذهبی ، ج 3 ، ص 314 و تاریخ الإسلام، الذهبی ، ج 5، ص 16 و تاریخ مدینة دمشق ، ابن عساکر ، ج 14 ، ص 229)

از ام حیان نقل است که گفت: در معجزات روز عاشورا است که آسمان سه شبانه روز تاریک شد وهر کس دست به زعفران می زد دستش می سوخت و زیر هر سنگی در بیت المقدس خون دیده می شد.منبع: تهذیب الکمال، المزی ، ج 6، ص 434 و تاریخ مدینة دمشق ، ابن عساکر ، ج 14 ، ص 229

8- آتش در گوشت شتر

از حمید طحان در مورد این اتفاق عجیب و معجزات روز عاشورا بیان کرده است که در قبیله خزاعه بودم، یک شتر از امام حسین علیه السلام چپاول شده بود و به آن قبیله آورده بودند. مردم قبیله در حال تصمیم گیری درمورد نحر یا معامله کردن آن بودند که کسى که شتر را آورده بود گفت: دوست دارم که آن را ذبح کنید.

0 0 رای
امتیاز
guest
1 نقد و بررسی
بازخورد
نمایش نظرات
خدمتگزاران
خدمتگزاران
2 سال پیش

بسیار مطلب مفید و کاربردی بود. امیدواریم بتونیم در خدمت به ساحت سید الشهدا وظیفه خودمون رو به خوبی انجام بدیم.

تضمین اصالت کالا گارانتی معتبر
قیمت منصفانه ارائه محصولات با بهترین قیمت‌ها
ارسال سریع سفارشات بلافاصله بعد از سفارش