تولیدی عرفانی ، بزرگترین فروشگاه آنلاین محصولات فرهنگی و مذهبی
پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط فوری با پشتیبان های سایت کلیک کنید

پشتیبان ایتا پشتیبان واتساپ

ساعت پاسخگویی: 9 الی 19 روزهای کاری

شماره تماس: 09150072014
آموزش های مذهبی تربت امام حسین (ع): خواص و روایات از بزرگان دین

تربت امام حسین (ع): خواص و روایات از بزرگان دین

تربت امام حسین (ع) دارای فضایل و خواصی میباشد که خاک هیچ کدام از سرزمین ها بر  روی کره زمین این فضایل را ندارد. خاک کربلا قطعه ه‏ایی از بهشت است که پروردگار بزرگ به منظور قدردانى از شخصی که در راه دین تما هستی خود را فدا کرد در آن برکت و فضیلت و شفا قرار داده است. کربلا قسمتی از بهشت است. در میان شیعه معمول است از خاک مقدس کربلا یعنی تربت کنار قبر سیدالشهدا (ع) خاک برداشته و مهری از این جنس میسازد تا در ناز بر آن سجده نمایند. دلیل این کار این بوده است که از خاک زمین بوده و به تمامی خاکها می ‏توان سجده کرد، از سوی دیگر خاک کربلا به لحاظ شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفایش دارای شرافت و قداست است، در این باره نیز از امامان و ائمه روایات بسیاری بیان شده است که در هر نمازی که بر تربت کربلا سجده شود بخاطر امام حسین (ع) نماز او مورد قبول درگاه حق قرار خواهد گرفت. چنانکه حضرت صادق (ع) از خاک کربلا درون کیسه‏ا ریخته و در سجاده همواره نزد خود نگهداری میکردند، و در هنگام خواندن نماز و سجده از آن استفاده میکردند. در ادامه این مقاله به بررسی این موضوع و خواص تربت امام حسین در روایات و احادیث یاد شده خواهیم پرداخت.

1- تماس اعضا بدن با تربت امام حسین

یکى از برکات خواص تربت امام حسین (ع) این میباشد که متبرک نمودن بدن و صورت با آن تربت شریف تأثیر معنوى و ارزش بسیاری بر انسان در پی خواهد داشت، با توجه به همین موضوع بعضى علما دین و امامان معصوم نقل شده که بعد از تمام شده نماز، بدن و صورت خویش را با مهر کربلا متبرک مى کنند. و همچنین سفارش شده است که قبل از خوردن تربت جهت شفا گرفتن، آن را ببوسید و با اعضاى بدن خود تماس دهید.
امام صادق (ع) نیز درمورد خواص این تربت شریف بیان کرده اند: «پروردگار تربت جدم حسین (ع) را شفاى هر درد، و ایمنى از هر خوفى قرار داده است؛ پس هنگامی که هر کدام از شما خواستید از آن خاک تناول کند، ببوسد و آن را بر روی چشم بگذارید و بر سایر اعضاى بدنش تماس دهید.»

2- سجده بر تربت امام حسین

از دیگر برکات و خواص تربت امام حسین (ع) این میباشد که سجده بر آن تربت پاک حجابهاى ظلمانى را کنار زده و در توجه حق تعالى به نمازگزار مؤثر است. امام صادق (ع) نیز در باره خاک پاک امام حسین (ع) فرموده اند: « همانا سجود بر تربت حسین (ع) حجابهاى هفتگانه را پاره مى کند» (کافى, مرحوم کلینى, ج ۴ ص ۵۸۸)
و اما در خصوص اینکه در میان شیعه معمول است از خاک مقدس کربلا یعنى تربت کنار قبر سیدالشهدا (ع) از آن خاک در ساخت مهر و تسبیح و … استفاده میکند و اکثرا در نماز، به آن سجده می‌کنند به همین دلیل میباشد که از خاک زمین بوده و به تمامى خاکها می‌‏توان سجده کرد، و از طرفى به دلیل شهادت امام حسین (ع) در کربلا و یاران باوفایش این خاک شرافت بسیاری دارد، به طورى که در سخنان اهل بیت (ع) درمورد خواص تربت امام حسین بیان شده است که در هر نمازى که بر روی تربت آن حضرت سجده شود خداوند آن را به واسطه آن حضرت قبول میکند. چنانکه حضرت صادق (ع) از خاک کربلا درون کیسه‏اى ریخته و در سجاده همراه داشت، در زمان خواندن نماز از آن استفاده میکردند.

3- شفا یافتن

از جمله آثار و برکات قطعى تربت پاک سیدالشهدا (ع) شفا بودن آن براى دردهاو آلام انسان است . روایاتى که دلالت بر این امر دارند به سه دسته تقسیم می‌شوند:
دسته اول: روایاتى است که شفا بودن را براى تربتى که از خود قبر شریف برداشته شود مخصوص کرده است، امام صادق (ع) در این باره فرموده اند: «به درستى که نزد سر حسین (ع) تربت وجود دارد که هر دردی را به جز مرگ شفا میدهد» ( کامل الزیارات , ابن قولویه , ص ۲۷۲)
دسته دوم : روایاتى است که با تعبیرات مختلف توسعه‏ اى از بیست ذراع تا پنج فرسخ و یا ده میل را براى آن قائل است. با توجه به همین امام صادق فرموده اند: حریم مزار حسین (ع) پنج فرسخ از چهار جانب قبر است. (مکارم الاخلاق , طبرسى , ج ۱ ص ۳۶۰)
دسته سوم : روایاتى است که به طور آشکار جنبه شفا یافتن این تربت پاک را مطرح میکنند. چنانکه امام صادق (ع) فرمود: خاک مزار امام حسین (ع) براى هر دردى شفاست. (کافى , مرحوم کلینى , ج ۱ ص ۳۶۰)

4- تأثیر بر جنازه

در کتاب «مدارک الاحکام» گفته شده است: در زمان حضرت صادق (ع) زن زاینه‏‌اى بود، نوزادی از زنا به دنیا می آید که آن را در تنور می اندازند و مسوزاند. سپس بعد از غسل و کفن او را به خاک سپردند، گفته شده است که زمین بدن او را قبول نمی کرد و پس می انداخت. تصمیم گرفتند او را در جای دیگری دفن کنند اما بازهم همان مشکل به وجود آمد تا سه مرتبه ، آنگاه مادرش به امام صادق (ع) متمسک شد: اى پسر پیغمبر به فریادم برس.

فرمود: کارش چه بود ؟ گفتند که زنا و سوازاندن آن. حضرت فرمودند: هیچ مخلوقى حق ندارد مخلوقى را بسوزاند، سوزاندن به آتش مخصوص خالق است در ادامه گفتند حالا چه باید کرد؟ فرمودند: در قبر مقدارى از تربت حسین (ع) به همراهش بگذارید. تربت حسین (ع) امان است. پس از انجام این کار مشکل شان حل شد.

5- خواص تسبیح تربت امام حسین (ع)

تسبیح ها انواع مختلفی دارند که جنس هر کدام ممکن است متفاوت باشد و هر کدام خواص مخصوص به خود را دارند. برای آشنایی بیشتر با انواع تسبیح ها و خواص آنها کافیست مقاله مربوط به تسبیح را مطالعه بفرمایید. امام زمان (عج) در باره خواص تربت امام حسین (ع) فرموده اند: «هر کس تسبیح تربت امام حسین (ع) را در دست داشته باشد در حالی که ذکری را بیان نکند ثواب گفتن ذکر برایش در نظر گرفته خواهد شد». (بحارالانوار , علامه مجلسى , ج ۴۴ ص ۲۸۰)

و امام صادق (ع) نیز در این باب فرموده اند: «یک ذکر یا استغفار که با تسبیح تربت حسین (ع) گفته شود برابر است با هفتاد ذکری که بدون این نوع تسبیح گفته شود» ( نقل از کتاب درسى که حسین (ع ) به ما آموخت شهید هاشمى نژاد, ص ۴۵۱)

از امام هشتم نیز روایت شده است که هر شخصی تسبیحی در دست داشته باشد که از تربت امام حسین (ع) ساخته شده است و بگوید:

«سُبْحانَ اللّٰهِ ، وَ الْحَمْدُ لِلّٰهِ ، وَ لَا إِلٰهَ إِلّا اللّٰهُ ، وَ اللّٰهُ أَکْبَرُ»، خداوند بزرگ عوض هر دانه برای او شش هزار حسنه بنویسد و از او شش هزار گناه را از بین میبرد و به او شش هزار درجه اضافه میکند و برای او شش هزار شفاعت ثبت کند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

تضمین اصالت کالا گارانتی معتبر
قیمت منصفانه ارائه محصولات با بهترین قیمت‌ها
ارسال سریع سفارشات بلافاصله بعد از سفارش