تولیدی عرفانی ، بزرگترین فروشگاه آنلاین محصولات فرهنگی و مذهبی
پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط فوری با پشتیبان های سایت کلیک کنید

پشتیبان ایتا پشتیبان واتساپ

ساعت پاسخگویی: 9 الی 19 روزهای کاری

شماره تماس: 09150072014
آموزش های مذهبی چشم زخم (چشم نظر) و دعای دفع چشم زخم

چشم زخم (چشم نظر) و دعای دفع چشم زخم

آیا چشم زخم حقیقت دارد؟ بزرگان و علما درمورد این پدیده شوم چه چیزی گفته اند؟ آیا باید به طلسم چشم زخم اعتقاد داشته باشیم؟ در مورد چشم نظر روایات بسیاری از علما و بزرگان دین بیان شده است، بسیاری از مردم به این موضوع اعتقاد دارند که برخی از چشم ها انرژی منفی دارد و باعث ایجاد مشکل و حتی از بین رفتن چیزی خواهند شد. از نظر بسیاری نیز این موضوع یک خرافات محسوب میشود اما باید بدانید که از نظر علمی نیز در بعضی از چشم ها نیروی مغناطیسی خاصی وجود دارد و میتوان آثار این پدیده شوم را در آنها مشاهده کرد. امامان و پیامبران ما نیز وجود چشم زخم را تایید کرده اند و برای درمان چشم زخم و دوری از آن روایات مختلفی از آنها داریم. در ادامه این مقاله همراه مجموعه عرفانی باشید تا به بررسی این موضوع و برخی از دعاهای مخصوص دفع چشم زخم بپردازیم.

چشم زخم چیست؟

چشم زخم

همانطور که گفته شد روایات بسیاری از علما و بزرگان دین درمورد این پدیده شوم وجود دارد. با توجه به همین روایات میتوان بیان کرد که ، در اینکه چشم زخمی وجود دارد تقریباً تردیدی نیست؛ همچنین راه های بسیاری نیز برای دفع چشم زخم بیان شده است.

در داستانی که قرآن درباره مردم بابل گزارش می‌کند به مسأله وجود سحر و تعلیم آن به کمک دو فرشته الهی به نام هاروت و ماروت اشاره می‌نماید. در سوره بقره به خوبی به این موضوع اشاره شده است که سحر و جادو را میتوان آموزش داد و آن را بهبود بخشید که میتواند آثار منفی یا مثبتی در پی داشته باشد.

انسان این استعداد و توانمندی را به طور ذاتی دارا می‌باشد که از عناصر فرامادی استفاده کند و یا ابزارهای مادی را در امور فرامادی به کار گیرد در مورد اخیر مراد آن است که شخص می‌تواند از امور مادی چون چشم برای امری معنوی مانند محبت و دشمنی بهره ببرد.

داستان سحر و جادو در زمان حضرت موسی (ع) یک روایت قوی در این مبحث به حساب می آید و به این موضوع اشاره میکند که سحر می‌تواند در چشم و تصرف در آن باشد. از این رو نفوذ جادوی ساحران فرعونی در چشم بنی اسرائیل بوده که موجب وحشت ایشان می‌شود. به طوری که افراد میتوانستند به چشم افراد دیگر تصرف کنند و بر جان و روح او اثار تخریب کننده ایی به وجود بیاورند. بنابراین با حرکت طناب‌ها و ریسمان‌ها در چشمان مردمان تصرف شده و باعث ایجاد ترس و وحشت در زندگی آنها میشدند.  (سوره اعراف آیه 116)

چشم زخم (چشم نظر) در روایات و احادیث

آیه 51 و 52 سوره قلم ( و ان یکاد) را میتوان بعنوان بهترین آیات قرآن که به چشم زخم اشاره شده است در نظر گرفت. این آیات در مورد پیامبر اکرم (ص) بیان شده است که کافران سعس میکردند چشم زخمی به پیامبر (ص) برسانند و آن حضرت را بکشند و یا در امر رسالت ایشان مشکل ایجا کنند، به همیت علت از جادوگران مختلفی استفاده میکردند.

در یکی دیگر از روایات مربوط به چشم زخم به داستان حضرت یعقوب (ع) اشاره شده است که به فرزندان خویش فرمان می دهد که هنگام ورود به مصر از یک دروازه شهر وارد آن نشوند، به این دلیل که فرزندان او جوان، زیبا و تنومند بودند و به همین خاطر به آنها توصیه میکرد که هر کدام از دروازه های مختلف شهر وارد  شوند تا از چشم زخم در امان بمانند. (المیزان ج11 ص218)

حضرت یعقوب (ع) عقیده داشتند افراد دارای قدرت چشم زخم هستند و برای دفع چشم زخم باید به خدا پناه برد چراکه هرکسی قدرت مواجه با آنها را ندارد. (سوره یوسف، آیه67)

رسول خدا (ص) نیز در این مورد این چنین بیان کرده اند: «ناراحتی ام به دلیل آن است که امام حسن و امام حسین(ع) را چشم زدند. جبرئیل(ع) عرض کرد:«ای محمد! چشم نظر واقعیت دارد؛ پس آنها را با این جملات تعویذ بفرما». (بحار الانوار، ج 95، ص 127، ح 7)

عجیب تر آنکه صفوان جمّال از امام جعفر صادق (ع) نقل کرده که حضرت (ع) فرمود: «اگر حقایق مرگ قبرستان ها مشخص شود، خواهید دید که اکثر مردگان با چشم نظر از بین رفته اند؛ و چشم نظر امری حقیقی میباشد». (نهج البلاغه، قصار 406)

علاوه بر دین اسلام در دین های دیگر نیز این موضوع وجود دارد. یهودیان نیز این پدیده شوم را باور داشتند و علت بسیاری از مرگ ها را این پدیده شوم میدانند. (واژه های فرهنگ یهود، 1977م، ص191-192)

اعراب نیز در دوران جاهلیت، چشم نظر را نتیجه نگاه برخی حیوانات می پنداشتند (جاحظ، کتاب الحیوان، 1385-1389ق، ج2، ص131-132)

آنها برای دفع چشم زخم روش های مخصوص به خود را داشتند. به عنوان نمونه، هنگامی که تعداد شتران کسی به 1000 می رسید، یک چشم بهترین شتر خود را کور می کردند. (جاحظ، کتاب الحیوان، 1385-1389ق، ج1، ص17)

از حضرت صادق (ع) نقل شده است: « تأثیر چشم زدن حق است و امین نیستی که چشم تو در خودت یا در دیگری تاثیر کند.

دعاهای دفع چشم زخم

برخی از دعاها و حرزها وجود دارند که به منظور دفع چشم زخم سفارش بسیاری شده است. حرز امام جواد (ع) یکی از این دعاهایی است که تاثیر بسیاری در دفع چشم زخم دارد. این دعا توسط بسیاری از علما و بزرگان دینی توصیه شده است. این محصول به همراه بازوبند حرز را نیز میتوانید از مجموعه عرفانی تهیه بفرمایید.

از امام صادق (علیه السلام) درمورد دفع چشم زخم روایت شده است که: اگر کسی از شما چیزی از برادرش او را متعجب ساخت سه بار  بگویید: ماشاء‌الله لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم. در بعضی دیگر از روایات نیز برای دفع چشم زخم گفته شده است که تکبیر بگویید.

البته قرائت سوره ناس و فلق ساده‌ ترین دستور برای رفع چشم زخم است. در روایات آمده است که پیامبر اکرم (ص) این سوره‌ها را برای امام حسن و امام حسین به عنوان تعویذ قرائت می‌کردند تا از این پدیده شوم در امان بمانند.

یکی دیگر از روش های دف چشم زخم که در قرآن نیز به آن اشاره شده است پرهیز از کسانی است که دارای این قدرت هستند و نیز استفاده از شیوه‌هایی است که زمینه‌های این پدیده شوم را فراهم نمی‌آورد. دور ماندن از این افراد بهترین روش برای دور ماندن از این پدیده شوم است. خواندن سوره معوذتین به ویژه سوره فلق نیز بسیار توصیه شده است. خواندن آیه «و ان یکاد الذین» برای رفع چشم زخم مفید است. آیت‌الله بهجت به منظور دفع جادو و طلسمات و دو سوره‌ی معوّذتین (فلق و ناس) توصیه بسیاری کرده اند. پیش از خواب «4 قل» یعنی سوره‌های کافرون، توحید، ناس و فلق را بخوانید. با توجه به خواص آیة الکرسی، آن را فراوان بخوانید و آن را نوشته و در خانه نصب کند. حرز امام جواد علیه السلام را نیز به همراه داشته باشید.

4 1 رای
امتیاز
guest
0 نقد و بررسی
بازخورد
نمایش نظرات
تضمین اصالت کالا گارانتی معتبر
قیمت منصفانه ارائه محصولات با بهترین قیمت‌ها
ارسال سریع سفارشات بلافاصله بعد از سفارش