تولیدی عرفانی ، بزرگترین فروشگاه آنلاین محصولات فرهنگی و مذهبی
پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط فوری با پشتیبان های سایت کلیک کنید

پشتیبان ایتا پشتیبان واتساپ

ساعت پاسخگویی: 9 الی 19 روزهای کاری

شماره تماس: 09150072014
دسته‌بندی نشده معروف ترین مراسم های مذهبی در ادیان مختلف

معروف ترین مراسم های مذهبی در ادیان مختلف

مراسم های مذهبی یعنی در زمان های قدیم مردم برای تولد ها، سال روزها، عیدها، مرده ها و خیلی از روز های خاصی که برای آن ها مهم بود جشن هایی می گرفتند، این جشن ها از نظر بسیاری از گردشگران جالب و در عین جالب بودن بسیاری از معروف ترین مراسم های مذهبی در ادیان مختلف بسیار خنده دار بود. در ادامه معروف ترین مراسم های مذهبی در ادیان مختلف را بیان می کنیم.

انواع مراسم های مذهبی

طبق گزارشات و آمارهای گرفته شده مراسم های مذهبی بسیاری در سراسر جهان وجود دارد، معروف ترین مراسم های مذهبی در ادیان مختلف را با هم بررسی می کنیم:

1.گاهنبار

مراسم های مذهبی زرتشتیان با زندگی هر روزه این دین ادغام شده است. مهم ترین مراسم های مذهبی پیروان این دین گاهنبار است، در این مراسم نام شش جشن که شش گاه در طول سال انجام می شود و هدف از این جشن ها بخشش و ایجاد همبستگی بین زرتشتیان است.

2.کریسمس

یکی دیگر از معروف ترین مراسم های مذهبی در ادیان مختلف کریسمس است که در بین مسیحیان انجام می شود، این مراسم هر سال به مناسبت به دنیا آمدن حضرت عیسی(ع) بر پا می شود. شروع این جشن از 25 دسامبر تا 6 ژانویه طول می کشد، در این روزها مسیحیان به کلیسا می روند یا در منزل خود به تزئین درخت کاج می پردازند. مردمی که در خیابان های شهر راه می روند سرود های مذهبی و شکرگزاری اجرا می کنند.

3.عاشورا و اربعین

مراسم های مذهبی در ایران بسیار زیادند، ولی مهمترین این مراسم های مذهبی عاشورا و اربعین حسینی است که هر ساله در ماه های محرم و صفر انجام می شود، در دهه اول ماه محرم تاسوعا و عاشورا، در دهه پایانی ماه صفر اربعین، در این ماه هر روز در حسینیه ها و مساجد تا نیمه شب حضور دارند و نوحه خوانی، سینه زنی و دسته گردانی انجام می شود. در این روزها نذری و در ایستگاه های صلواتی نوشیدنی هایی مانند شربت و چایی در خیابان بین افراد تقسیم می شود.

4.عید مذهبی تایپوسام

این عید مذهبی که در بین کشورهای هند، مالزی، سریلانکا، سنگاپور، موریس، میانمار و تایلند انجام می شود، در این عید افراد با سوراخ کردن قسمت های مختلف بدن تعهد خود را به خدای «Murugan» اعلام می کنند.

در گذشته سوراخ کردن قسمت از بدن توسط نیزه ها و قلاب های بزرگ بوده و روی بدن، صورت خونین تر می شد، در این عید برخی از مریدان ارابه های بزرگ را به طوری می کشیدند که کمر آن ها خونین و زخم می شد.

5.عید گوجه فرنگی یا توماتینا

این جشن بیشتر بین افراد به مبارزه با گوجه فرنگی مرسوم است، سالانه در این جشنواره که با پرتاب گوجه فرنگی در کشور اسپانیا انجام می شود. شرکت کنندگان به سمت همدیگر پرتاب می کنند، مبارزه با گوجه فرنگی فقط به جهت سرگرمی انجام می شود. این جشنواره در آخرین روز چهارشنبه ماه اوت برگزار می شود.

6.جشن یا رسم دستکش مورچه فشنگی

در قبیله Satere-Mawe دردناکترین سنتی وجود دارد که نام آن آمازون است، این سنت برای مرد شدن بین پسرهای قبیله برگزار می شود که اگر پسری از انجام آن صرف نظر کند نمی تواند مرد باشد.

این رسم به گونه ای انجام می شود که پسران بالغ به همراه طبیب و سایر پسران آن قبیله به جنگل میروند تا مورچه های فشنگی جمع کنند.

این حشره دردناک ترین نیش جهان  را دارد، اصابت گلوله با نیش این مورچه برابری می کند. در جمع آوری مورچه ها طبیب با گیاهان دارویی که دارد به پسران بالغ کمک می کند که آن ها را به مورچه ها بدهند و این گیاهان باعث خواب آلودگی مورچه ها می شود با این کار می توانند آن ها را در دستکش های بافته شده بگذارند. گذاشتن مورچه ها در دستکش های تاریک باعث عصبانیت آن ها می شود با این کار آن ها خود را در دام می بینند و مضطرب و عصبانی می شوند اینجاست که پسران باید دستکش ها را به  دست خود حدود ده دقیقه قرار دهند، با رقصیدن باید ذهن خود را نسبت به نیش مورچه ها دور کنند. جوانان این قبیله باید بیست بار این کار را انجام دهند تا مرد بودن خود را به سایر افراد قبیله نشان دهند.

7.خاکسپاری در یانومی

در ونزوئلا و برزیل بستگان مرده مراسم تشییع جنازه آن را بسیار مهم میدانند. مردم این قبیله می خواهند فردی که مرده است روحش را آرامش برسانند بخاطر همین وقتی فرد میمیرد، جسد فرد را می سوزانند و با خاکستر مرده سوپ درست می کنند، مردم این قبیله از سوپ مرده میخورند. مردم قبیله بر این باورند که خوردن این سوپ باعث می شود عشق فرد مرده و روح آن برای همیشه در کنار آن ها می ماند.

8.مراسم تراشیدن دندان

یکی از مراسم های مذهبی مردم هند تراشیدن دندان است، این مراسم در دوران بلوغ تا بزرگسالی خیلی مهم بوده که برای مردان و زنان هند قبل از مراسم ازدواج برگزار می شود.

9.مراسم حمام ممنوع

این مراسم که در اندونزی برگزار می شود دارای سنت های جالب است، داماد تاوقتی برای عروس خود شعر عاشقانه نگوید اجازه دیدن آن را ندارد. و بعد از خواندن شعر، عروس و داماد می توانند چهره ی یک دیگر را ببینند. ولی جالب است بدانبد تا سه روز عروس و داماد نمی توانند از حمام استفاده کنند.

10.مراسم رقص فامادیهانا با مرده

این مراسم بیشتر شبیه به یک جشن است که در کشور ماداگاسکار رواج دارد، مردم روستایی و شهری این کشور رسم دارند مرده های خود را از مقبره خانوادگی بیرون بیاورند و استخوان های آن ها را درون پارچه ای قرار دهند و با آن ها توسط موسیقی شروع به رقصیدن در دور مقبره کنند. این مراسم معمولا هر هفت سال یک بار اتفاق می افتد.

11. مراسم قطع انگشتان در قبیله دانی

این مراسم در سرزمین های حاصلخیز غرب پاپوآ، گینه نیو برگزار می شود، افراد این قبیله با بریدن انگشتان خود در مراسم های تشییع جنازه غم و اندوه خود را نشان می دهند. در کنار این کار بر چهره خود خاکستر و خاک رس می مالند. دلیل قطع انگشتان آن ها ثابت کردن دوست داشتن و علاقه به مرده است.در این قبیله وقتی فردی می میرد شوهر یا همسر فرد مرده انگشت خود را بریده و همراه با جنازه دفن می کنند، این کار آن ها برای نشان دادن عشق و علاقه است.

12.مراسم پرتاب بچه

در هند مراسم پرتاب بچه از 500 سال پیش مرسوم بوده و هنوز هم این کار را انجام می دهند، این مراسم عجیب با پرتاب نوزاد از یک معبد 50 فوت به پایین و گرفتن آن با یک پارچه است. این مراسم توسط زوجین انجام می شود که بعد از پیمان بستن در معبد سری سانتسوار که در نزدیکی هند واقع شده است در ایالت کارناتاکا با یک فرزند که متبرک شده است برپا می شود. هر ساله مراسم پرتاب بچه بین مسلمانان و هندوها در بین تدابیر امنیتی سخت برگزار می شود.

 

مراسم های مذهبی دیگری در جهان وجود دارند که مانند این مراسم ها جالب هستند، ما سعی کردیم در این مقاله معروف ترین مراسم های مذهبی در ادیان مختلف را برای شما عزیزان ارائه دهیم. با تولیدی عرفانی همراه باشید تا مقالات بیشتری را برای شما بگذاریم.

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

تضمین اصالت کالا گارانتی معتبر
قیمت منصفانه ارائه محصولات با بهترین قیمت‌ها
ارسال رایگان بالای 800 هزارتومان