تولیدی عرفانی ، بزرگترین فروشگاه آنلاین محصولات فرهنگی و مذهبی
پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط فوری با پشتیبان های سایت کلیک کنید

پشتیبان ایتا پشتیبان واتساپ

ساعت پاسخگویی: 9 الی 19 روزهای کاری

شماره تماس: 09150072014
مناسبت ها مراسم‌ های مذهبی در ادیان مختلف

مراسم‌ های مذهبی در ادیان مختلف

مراسم های مذهبی و بزرگداشت‌ها در همه ادیان، از زمان قدیم مرسوم بوده و مردم برای تولد‌ها، سال روزها، عیدها، مراسم ختم و خیلی از روز‌های خاصی  که ارزش معنوی داشته مراسمی برگذار می‌کردند. این بدیهی است که هر قوم و ملتی در شکل و شیوه اجرای این مراسم آداب و رسوم مخصوص به خود را دارند.

این جشن‌ها از نظر بسیاری از گردشگران جالب و در عین حال بسیاری از معروف‌ترین مراسم‌ های مذهبی در ادیان مختلف بسیار شگفت‌انگیز بود.

انواع مراسم‌ های مذهبی

طبق گزارشات و آمارهای گرفته شده مراسم مذهبی بسیاری در سراسر جهان وجود دارد. معروف‌ترین مراسم های مذهبی در ادیان مختلف را با هم بررسی می‌کنیم:

1. مراسم های مذهبی زرتشت – گاهنبار

مراسم‌ های مذهبی زرتشتیان با زندگی هر روزه این دین ادغام شده است. مهم‌ترین مراسم پیروان این دین گاهنبار است.ایرانیان باستان باورداشتند یزدان، تمام هستی را در طول یک سال آفرید. پس هرسال را به ۶ بخش دوماهه تقسیم کردند. در پایان هر دوماه جشنی برگزار می‌کردند که آن را در این مراسم نام شش جشن که شش گاه در طول سال انجام می‌شود و هدف از این جشن‌ها بخشش و ایجاد همبستگی بین زرتشتیان است.

مراسم های مذهبی زرتشتیان

2. کریسمس

یکی دیگر از معروف‌ترین مراسم‌ های مذهبی در ادیان مختلف کریسمس است که در بین مسیحیان برگذار می‌گردد. این مراسم هر سال به مناسبت به دنیا آمدن حضرت عیسی(ع) بر پا می‌شود. شروع این جشن از 25 دسامبر تا 6 ژانویه طول می‌کشد. در این روزها مسیحیان به کلیسا می‌روند یا در منزل خود به تزئین درخت کاج می‌پردازند. مردمی که در خیابان‌های شهر راه می‌روند سرود‌های مذهبی و شکرگزاری اجرا می‌کنند.

مراسم کریسمس

3. عاشورا و اربعین

مراسم های مذهبی در ایران بسیار زیادند. ولی مهم‌ترین آنان عاشورا و اربعین حسینی هستند که هر ساله در ماه های محرم و صفر برگزار می‌شود. در دهه اول ماه محرم تاسوعا و عاشورا، در دهه پایانی ماه صفر اربعین، در این ماه هر روز در حسینیه ها و مساجد تا نیمه شب حضور دارند و نوحه خوانی، سینه زنی و دسته گردانی انجام می‌شود. در این روزها نذری و در ایستگاه‌های صلواتی نوشیدنی‌هایی مانند شربت و چایی در خیابان بین افراد تقسیم می‌شود.

روز کشته‌شدن حسین‌بن‌علی نوه محمد، فرزند علی بن ابی‌طالب و فاطمه زهرا (سلام الله عِلِیها) و امام سوم شیعیان در کربلا برگزار می‌گردد.

پرچم چهارگوش با طرح یا اباعبدالله الحسین

پرچم ساتن تولیدی عرفانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مراسم تاسوعا عاشورا و اربعین یکی از معروف‌ترین مراسم های مذهبی اسلام هستند که از آداب خاصی پیروی می‌کنند. فروشگاه تولیدی عرفانی محصولات برگزاری و عزاداری شما عزیزان را با بهترین قیمت و کیفیت بالا ارائه می‌دهد.

4. مراسم های مذهبی تایپوسام

این عید مذهبی در بین کشورهای هند، مالزی، سریلانکا، سنگاپور، موریس، میانمار و تایلند انجام می شود. در این عید افراد با سوراخ کردن قسمت های مختلف بدن تعهد خود را به خدای «Murugan» اعلام می‌کنند.

در گذشته سوراخ کردن قسمتی از بدن توسط نیزه‌ها و قلاب‌های بزرگ بوده، در این عید برخی از مریدان ارابه‌های بزرگ را طوری می‌کشیدند که کمر آن ها خونین و زخمی می‌شد.

عید مذهبی تایپوسام

5. عید گوجه فرنگی یا توماتینا

این جشن اکثرا بین افراد به مبارزه با گوجه فرنگی مرسوم است. سالانه این جشنواره که با پرتاب گوجه فرنگی در کشور اسپانیا انجام می‌شود، شرکت کنندگان به سمت همدیگر پرتاب می کنند. مبارزه با گوجه فرنگی فقط به جهت سرگرمی انجام می شود. این جشنواره در آخرین روز چهارشنبه ماه اوت برگزار می‌شود.

عید گوجه فرنگی یا توماتینا

6. جشن یا رسم دستکش مورچه فشنگی

در قبیله Satere-Mawe  سنت دردناکی وجود دارد که نام آن آمازون است. این یکی از مراسم های مذهبی عجیبی است که برای مرد شدن بین پسرهای قبیله برگزار می‌شود که اگر پسری از انجام آن صرف نظر کند نمی‌تواند مرد باشد.

این رسم به گونه‌ای انجام می‌شود که پسران بالغ به همراه طبیب و سایر پسران آن قبیله به جنگل میروند تا مورچه های فشنگی جمع کنند.

این حشره دردناک‌ترین نیش جهان را دارد. اصابت گلوله با نیش این مورچه برابری می‌کند. در جمع آوری مورچه ها طبیب با گیاهان دارویی که دارد به پسران بالغ کمک می کند که آن ها را به مورچه ها بدهند و این گیاهان باعث خواب آلودگی مورچه ها می‌شود. با این کار می‌توانند آن ها را در دستکش های بافته شده بگذارند. گذاشتن مورچه‌ها در دستکش‌های تاریک باعث عصبانیت آن‌ها می‌شود. با این کار آن‌ها خود را در دام می‌بینند و مضطرب و عصبی می‌شوند. اینجاست که پسران باید دستکش‌ها را حدود ده دقیقه به دست خود کنند. و با رقصیدن ذهن خود را نسبت به نیش مورچه‌ها دور کنند. جوانان این قبیله باید بیست بار این کار را انجام دهند تا مرد بودن خود را به سایر افراد قبیله نشان دهند.

جشن یا رسم دستکش مورچه فشنگی

7. خاکسپاری در یانومی

یکی دیگر از مراسم های مذهبی که در ونزوئلا و برزیل برگزار می‌شود این است که بستگان مرده مراسم تشییع جنازه برای آنان بسیار مهم است. مردم این قبیله می‌خواهند روح فردی که مرده است را به آرامش برسانند. بخاطر همین وقتی فردی میمیرد، جسد او را می‌سوزانند و با خاکستر مرده سوپ درست می کنند. مردم این قبیله از سوپ مرده می‌خورند. آنان بر این باورند که خوردن این سوپ باعث می‌شود عشق فرد مرده و روح آن برای همیشه در کنار آن ها می‌ماند.

8. مراسم تراشیدن دندان

یکی از مراسم های مذهبی مردم هند تراشیدن دندان است. این مراسم در دوران بلوغ تا بزرگسالی خیلی مهم بوده که برای مردان و زنان هند قبل از مراسم ازدواج برگزار شود.

9. مراسم حمام ممنوع

این مراسم که در اندونزی برگزار می‌شود دارای سنت های جالب است. داماد تاوقتی برای عروس خود شعر عاشقانه نگوید اجازه دیدن آن را ندارد. و بعد از خواندن شعر، عروس و داماد می‌توانند چهره‌ی یک‌دیگر را ببینند. ولی جالب است بدانبد تا سه روز عروس و داماد نمی‌توانند از حمام استفاده کنند.

10. مراسم رقص فامادیهانا با مرده

این مراسم بیشتر شبیه به یک جشن است که در کشور ماداگاسکار رواج دارد. مردم روستایی و شهری این کشور رسم دارند مرده‌های خود را از مقبره خانوادگی بیرون بیاورند و استخوان های آن ها را درون پارچه ای قرار دهند. آن‌ها با استخوان‌ها توسط موسیقی شروع به رقصیدن در دور مقبره کنند. این مراسم معمولا هر هفت سال یک بار اتفاق می افتد.

11. مراسم قطع انگشتان در قبیله دانی

این های مذهبی در سرزمین‌های حاصل‌خیز غرب پاپوآ، گینه نیو برگزار می‌شود. افراد این قبیله با بریدن انگشتان خود در مراسم‌های تشییع جنازه غم و اندوه خود را نشان می‌دهند. در کنار این کار بر چهره خود خاکستر و خاک رس می‌مالند. دلیل قطع انگشتان آن‌ها ثابت کردن دوست داشتن و علاقه به مرده است. در این قبیله وقتی فردی می‌میرد شوهر یا همسر فرد مرده انگشت خود را بریده و همراه با جنازه دفن می کنند، این کار آن ها برای نشان دادن عشق و علاقه است.

12. مراسم مذهبی پرتاب بچه

در هند مراسم پرتاب بچه از 500 سال پیش مرسوم بوده و هنوز هم این کار را انجام می‌دهند. این مراسم عجیب با پرتاب نوزاد از یک معبد 50 فوت به پایین و گرفتن آن با یک پارچه است. این مراسم توسط زوجین انجام می‌شود که بعد از پیمان بستن در معبد سری سانتسوار که در نزدیکی هند واقع شده است. در ایالت کارناتاکا با یک فرزند که متبرک شده است برپا می‌شود. هر ساله مراسم پرتاب بچه بین مسلمانان و هندوها در بین تدابیر امنیتی سخت برگزار می‌شود و یکی از عجیب‌ترین مراسم های مذهبی دنیا است.

تفاوت روزه‌داری در ادیان مختلف: زرتشتی، مسیحی، یهودی، اسلام و …

 

کلام آخر

مراسم های مذهبی دیگری در جهان وجود دارند که همانند این مراسم جالب هستند. ما سعی کردیم در این مقاله معروف ترین مراسم‌های مذهبی در ادیان مختلف را برای شما عزیزان ارائه دهیم. با تولیدی عرفانی همراه باشید.

 

 

0 0 رای
امتیاز
guest
4 نقد و بررسی
بازخورد
نمایش نظرات
محمد
محمد
3 ماه پیش

سلام وقت بخیر
عالی بود
ولی بنظرم باید همش بروز کنید چون میتونه خیلی گسترش پیدا کنه…

کارشناس تولید محتوا
کارشناس تولید محتوا
3 ماه پیش
پاسخ  محمد

سلام وقت شما هم بخیر
بله حتما بروز و ادامه می‌دهیم
ممنون بابت نظر شما

zahra
zahra
3 ماه پیش

رسم و رسومات خاص فقط آفریقا

erfani
erfani
3 ماه پیش
پاسخ  zahra

همینطوره دقیقا

تضمین اصالت کالا گارانتی معتبر
قیمت منصفانه ارائه محصولات با بهترین قیمت‌ها
ارسال سریع سفارشات بلافاصله بعد از سفارش