تولیدی عرفانی ، بزرگترین فروشگاه آنلاین محصولات فرهنگی و مذهبی
پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط فوری با پشتیبان های سایت کلیک کنید

پشتیبان ایتا پشتیبان واتساپ

ساعت پاسخگویی: 9 الی 19 روزهای کاری

شماره تماس: 09150072014
آموزش های مذهبی حلقه یاسین چیست؟ خواص حلقه یاسین در روایات و احادیث اسلام

حلقه یاسین چیست؟ خواص حلقه یاسین در روایات و احادیث اسلام

حلقه یاسین چیست؟ آیا روایات و احادیثی در مورد خواص آن وجود دارد؟ مهم ترین منابع آن چیست؟ در قرآن سوره های بسیاری وجود دارد که هر کدام خواص مخصوص به خود را دارند. بسیاری از این سوره ها از بزرگان دین و علما توصیه شده است و برای بهره بردن از خواص آن آداب خاصی گفته شده است. در ادامه این مقاله از تولیدی عرفانی به بررسی این دعا و آداب مهم استفاده از آن پرداخته خواهد شد. همچنین می توانید این محصول باارزش را از فروشگاه عرفانی در هر تعداد دلخواه و با قیمت مناسب سفارش دهید.

آشنایی با حلقه یاسین (قلعه یاسین)

سوره «یس» یکی از سوره های پرفضیلت قرآن می باشد که خواندن آن خواص بسیاری دارد و توصیه بسیاری شده است. این سوره خواص و فضایل مخصوص به خود را دارد که برای آشنایی با آن پیشنهاد می شود مقاله مربوط به فضایل سوره یس را از همین وب سایت مطالعه بفرمایید. در روایات و سوره های قرآن مطلبی در باب حلقه یاسین یا قلعه یاسین گفته نشده است اما برخی از روایات برای استفاده از آن وجود دارد. در حلقه یا قلعه یاسین یک پارچه تمیز و پاک که عرض کمی دارد ایه های سوره یس را می نویسند تا به شکل نواری از سوره های یس در بیاید همچنین گاهی از مواقع سوره حمد و آیت الکرسی و بعضی از سوره های دیگر نیز بر روی آن نوشته می‌شود که خواص معنوی آن را افزایش می دهد.

چیزی که امروزه با نام حلقه یاسین مورد استفاده قرار می گیرد به نظر می‌رسد به منظور بهره بردن از خواص آن سوره به صورت عرفی به شکلی نمادین می باشد. در برخی از استان های کشورمان نیز این آیین اجرا می شود. استفاده از حلقه یاسین به منظور دور ماندن از بلایا و ایمن ماندن در سفر مورد استفاده قرار می گیرد و رد شدن از آن جزوی از رسوم مذهبی ایرانیان می‌باشد.

نحوه عبور از حلقه یاسین

همانطور که گفته شد، رد شدن از حلقه یاسین یکی رسوم مردم ایران می باشد و از زمان های قدیم تا به امروز در بعضی از نقاط ایران نیز برگزار می‌شود. این مراسم را معمولا زمانی انجام می دهند سفری در پیش دارند و یا قصد انجام امور خطرناکی را دارند. دو سر پارچه ایی نواری شکل با عرض کم که آیات بر روی آن نوشته شده است را به هم می دوزند تا به شکل حلقه یا دایره مانند تبدیل شود. سپس کسی که قصد سفر دارد و یا کار خطراناکی را می خواهد انجام دهد، سه مرتبه از میان حلقه یاسین یا همان قلعه یاسین عبور می کند. در بعضی از مواقع مشاهده می شود که هنگام نوشتن این دعا از کاغذ به جای پارچه استفاده می کنند. همچنین علتی که به آن قلعه یاسین گفته می شود این است که اعتقاد داشتند این سوره مانند پناهگاه و دژی محکم خواهد بود.

انوری در کتاب خود «فرهنگ بزرگ سخن» در باب این آیین بیان کرده است که: قلعه یاسین حلقه ایی بزرگ از جنس کاغذ بود حاوی آیات نوشته شده سوره یس بوده است که افراد را از آن عبور می دادند تا تاثیر دشمن و اتفاقات ناگوار را کاهش دهند.

در کتاب کوچه نیز مطالبی در باب سوره یاسین بیان شده است. در این کتاب گفته شده است قلعه یاسین نواری از چلوار است که طول آن تا چهار متر می رسد و عرض آن نیز حدود 10 سانتی متر می باشد که آیات سوره یس بر روی آن نوشته شده است و دو سر آن را به هم متصل می کنند تا به شکل حلقه در آورده شود. از این حلقه زمانی که کسی قصد سفر دارد و یا کاری پر خطر را انجام می دهد استفاده می شود و سه مرتبه از حلقه عبور می کند. در مرحله آخر فرد عبور کننده آن را می بوسد تا از بلایا و حوادث در امان بماند.

قلعه یاسین از زبان پیامبر (ص)

نظر پیامبر (ص) در باب حلقه یاسین چیست؟ گفته می شود آیین و مراسم هایی که امروزه اجرا می شوند برگرفته از روایات پیامبر اسلام (ص) می باشد که از این سوره به عنوان سوره دافعه یاد کرده اند چراکه خواندن آن موجب دور ماندن از بلایا و اتفاقات ناگوار می شود.

همچنین در روایتی دیگر از ایشان بیان شده است: این سوره را بخوانید که در آن ده برکت وجود دارد و کسی که آن را بخواند در سفر ایمن خواهد ماند و اگر بلایی برای او اتفاق بی افتد قطعا از حادثه ایی عظیم تر و تلخ تر در امان مانده است.

امام صادق (ع) نیز در این باب بیان کرده اند: هر کس در هر زمانی این سوره را قرائت کند از بلایا در امان خواهد بود و همچنین جزو روزی دادگان محسوب خواهد شد.

البته استفاده از حلقه یاسین خواص بسیاری دیگری دارد که میتوان به باطل کردن سحر و جادو اشاره کرد. برای باطل کردن سحر و جادو و چشم زخم و دور ماندن از حسادت نیز دعای حرز امام جواد (ع) توصیه شده است که یکی از معتبر ترین و پرخاصیت ترین دعاها می باشد و توسط بسیاری از علما توصیه شده است. برای خرید حرز امام جواد (ع) و حلقه یاسین می توانید به صفحه فروشگاه مراجعه کنید و یا از طریق راه های ارتباطی مختلف با ما تماس بگیرید.

3.6 11 رای
امتیاز
guest
2 نقد و بررسی
بازخورد
نمایش نظرات
zaynab ahmadi
zaynab ahmadi
1 سال پیش

عالی احسنت

آخرین ویرایش 1 سال پیش توسط zaynab ahmadi
کارشناس تولید محتوا
ادمین
پاسخ  zaynab ahmadi

سپاس از توجه شما

تضمین اصالت کالا گارانتی معتبر
قیمت منصفانه ارائه محصولات با بهترین قیمت‌ها
ارسال رایگان بالای 1500000هزارتومان