تولیدی عرفانی ، بزرگترین فروشگاه آنلاین محصولات فرهنگی و مذهبی
پشتیبانی آنلاین

برای ارتباط فوری با پشتیبان های سایت کلیک کنید

پشتیبان ایتا پشتیبان واتساپ

ساعت پاسخگویی: 9 الی 19 روزهای کاری

شماره تماس: 09150072014
آموزش های مذهبی مشهورترین و محبوب ترین اماکن مذهبی جهان

مشهورترین و محبوب ترین اماکن مذهبی جهان

در جهان مکان های مذهبی بسیاری وجود دارد که سالانه افراد زیادی را از سراسر جهان جذب خود میکنند. بسیاری از مردم جهان به منظور زیارت در مکان های مذهبی و کسب مدارج معنوی به اماکن مذهبی سفر میکنند. در ادامه این مقاله از تولیدی عرفانی به بررسی مشهورترین اماکن مذهبی جهان خواهیم پرداخت …

1- مکه

شهر مکه و کعبه یکی از مشهورترین اماکن مذهبی جهان محسوب میشود که برای مسلمانان اهمیت بسیاری دارد و هرسال تعداد بسیاری از مسلمانان برای زیارت خانه خدا به عربستان سفر میکنند. این شهر یکی از مشهور ترین اماکن مذهبی جهان است و همواره مورد توجه جهانیان قرار گرفته است.

مکه شهری است که حضرت محمد (ص) در آن متولد شده و محل بعثت پیامبر (ص) میباشد. این شهر علاوه بر نام مکه دارای نام‌هایی همچون «بکّه»، «امّ القری» و «بلدالحرام» نیز بوده‌است که در قرآن کریم نیز به این اسامی اشاره شده است.

به اعتقاد مسلمانان پس از آن که چشم زمزم در زیرپای اسماعیل (ع) جوشید، مردم در همان منطقه ساکن شدند و شهر مکه به وجود آمد و نیز ابراهیم به فرمان خدا مامور به ساخت کعبه شد. بنای کعبه در مرکز مسجد الحرام واقع شده و حجر‌الاسود (سنگ سیاه) را در خود جای داده است. مسلمانان برای طواف 7 دور، دور خانه خدا میچرخند و حجرالاسود را به عنوان یم مکان مقدس لمس میکنند یا زیارت خود را در آن منطقه میخوانند.

2-مسجد الحرام در عربستان سعودی

مسجد الحرام نیز به عنوان یکی از برزگ ترین مساجد در مکه شناخته شده است و جزو مشهورترین اماکن مذهبی جهان به شمار میرود. این مسجد، بزرگ‌ترین و مقدس‌ترین اماکن مذهبی در اسلام است و دارای ظرفیت یک میلیون زائر در یک زمان میباشد.

بیت‌ الله‌ الحرام از زمان های قدیم مورد احترام و توجه تمام مسلمانان قرار داشته است. بنابر آیاتی از قرآن و روایات امامان شیعه، خانه کعبه نخستین و مقدس‌ترین بنا و اولین مسجدی است که بر روی زمین ساخته شده‌ است.

3-مسجد النبی، مدینه منوره

مسجد النبی یکی دیگر از مشهورترین اماکن مذهبی جهان است که با نام مسجد نبوی یا مسجد پیغمبر نیز شناخته شده است. این مسجد جزو سه مسجد بزرگ جهان میباشد. براساس روایاتی که گفته شده است این مسجد در سال اول هجرت و توسط پیامبر اکرم (ص) ساخته شده است و اکنون نیز، به آرامگاه ایشان مبدل شد.
مسجد النبی که اولین سازه معماری اعراب است، 7 باب اصلی و 81 ورودی دارد و در طول زمان توسعه پیدا کرده است. در آخرین بازسازی که در دوران ملک فهد انجام شد وسعت این مسجد افزایش پیدا کرد و تجهیزات بیشتری مانند تهویه هوا به آن اضافه شد.

4-مسجد الاقصی، فلسطین

یکی دیگر از مشهورترین اماکن مذهبی جهان مسجد الاقصی است که در شهر قدیمی بیت المقدس قرار گرفته است. بنا بر برخی روایت ها این مسجد که در نزدیکی مسجد قبه الصخره قرار گرفته، دومین زیارتگاهی است که پس از مسجد الحرام ساخته شده است.
هر چند این مسجد یکی از مکان های مقدس برای مسلمانان به شمار می رود و روایت های متفاوتی در مورد تقدس و اهمیت آن وجود دارد، امروز بازدید از آن برای مسلمانان توسط دولت اسرائیل با محدودیت هایی مواجه شده است. از همین رو دولت اردن متولی رسمی آن به حساب می آید. برخی روایت ها از وجود بقایای معبد سلیمان در زیر بنای مسجد القصی خبر می دهند و همین نیز مسجد القصی را برای یهودیان نیز مقدس کرده است.

5-مسجد قبه الصخره، فلسطین

یکی دیگر از مشهورترین اماکن مذهبی جهان مسجد قبه الصخره میباشد که نام دیگر آن گنبد صخره است، این مکان واقع بر کوه معبد در شهر قدیمی بیت المقدس میباشد. این مسجد یکی از زیارت گاه های پرحاشیه جهان است که برای پیروان هر سه ادیان اسلام، مسیحیت و یهودیت مقدس است. گفته میشود سنگ بنای داخل ساختمان باعث اختلاف نظر در بین افراد بسیاری شده است که در زیر گنبد قرار دارد.

معماری این مسجد نیز یکی از قدیمی ترین و باارزش ترین معماری های جهان است که بین سال های 691 تا 692 میلادی به دستور خلیفه وقت اموی، مروان ساخته شد. این مسجد دارای نمایی بسیاری زیبا و منحصر به فرد است که و بر روی سکوی ذوزنقه ای شکل قرار گرفته است. این مسجد و صخره آن بسیار مقدس است به طوری که گفته میشود پیامبر (ص) از آنجا به معراج رفت.

6-مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)، استانبول

مسجد سلطان احمد در کشور ترکیه یکی از مشهورترین اماکن جهان و سازه ایی بسیار زیبا و جذاب میباشد، معماری داخل این مسجد نیز بسیار زیبا و منحصر میباشد که شاید دلیل محبوبیت و مشهور بودن آن در بین اماکن مذهبی زیبایی آن باشد. مسجد سلطان احمد علاوه بر اینکه زیارتگاه بسیاری از مسلمانان میباشد، یک مکان توریستی و گردشگری نیز محسئب میشود اما همچنان کاربرد اصلی آن به عنوان یک مسجد و زیارتگاه میباشد. این مسجد همانطور که از نام آن بر می آید توسط سلطان احمد اول، سلطان وقت عثمانی بنا شد. مسجد سلطان احمد با مسجد ایاصوفیا به دلیل هنر معماری که توسط عثمانی و مسیحیان در ساخت آن استفاده شده است، مورد مقایسه قرار میگیرد.

7-بیت المقدس

بیت‌المقدس یا اورشلیم را میتوان به عنوان یکی دیگر از مشهورترین اماکن مذهبی جهان معرفی کرد که یکی از نام‌های شهر باستانی و مقدس اسلامی، مسیحی و دین یهود، در کشور فلسطین است. این شهر یکی از شهرهای مقدس یهود محسوب میشود و در کنار شهرهای صفاد، حبرون و طبریه، بسیاری از دانشمندان یهودی در آن زندگی میکردند. این شهر مقدس سالهاست در اشغال اسرائیل بوده است و محل درگیری بین مسلمانان و اسرائیل میباشد.

8-واتیکان

واتیکان در شهر رم در کشور ایتالیا از مشهورترین اماکن مذهبی و مرکز کلیسای کاتولیک میباشد که دولتی مستقل برای خود بنا کرده است. واتیکان محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان است. واتیکان دولت‌شهری مستقل است که در سال ۱۹۲۹ با توافق مقامات سریر مقدس و بنیتو موسولینی نخست‌وزیر ایتالیا بنیان نهاده شد، اما گفته میشود پیدایش سریر مقدس مربوط به اوایل مسیحیت میباشد.

سریر بالاترین مقام کلیسای کاتولیک و حکومت مرکزی کلیساهای کاتولیک محسوب میشود و در جامعهٔ بین‌المللی یک واحد مستقل واجد حاکمیت به شمار می‌رود که موضوع حقوق بین‌الملل است و در بسیاری از کشورها دارای سفارتخانه مخصوص به خود میباشد. سفرای و نمایندگان پاپ نیز به طور رسمی نماینده و سفیر سریر و نه برای دولت و کشور در مراسم های مختلف حضور پیدا میکنند.

9- کربلا

زیارت عتبات عالیات و به ویژه حرم امام سوم شیعیان برای پیروان آن حضرت امری بسیار باارزش و مهم محسوب میشود. وجود حرم امام حسین (ع) به عنوان یکی از مشهورترین اماکن مذهبی جهان در این شهر سبب شده است هر ساله در ماه محرم و اربعین تعداد بسیاری از مردم از سراسر جهان برای زیارت حرم امام حسین (ع) به این شهر سفر کنند. این شهر در جنوب کشور عراق واقع شده است و پس از سرنگونی صدام و حکومتش، رسیدگی به آن بیشتر شد. در کنار اینها حرم امام رضا (ع) در مشهد نیز یکی از مشهورترین اماکن مذهبی جهان محسوب میشود و میزبان تعداد بسیاری از زائرین در مناسبت های مختلف میباشد.

0 0 رای
امتیاز
guest
0 نقد و بررسی
بازخورد
نمایش نظرات
تضمین اصالت کالا گارانتی معتبر
قیمت منصفانه ارائه محصولات با بهترین قیمت‌ها
ارسال سریع سفارشات بلافاصله بعد از سفارش